"Не можем да се оплачем от скука на политическата сцена - меморандуми, коалиционни споразумения, всичко, което върви под угрозата избори две в едно. Това, което наблюдаваме, е една перманентна битка на консенсус. Той е принудителен, но трябва да бъде търсен от политиците." Това заяви социологът от агенция "Насока" Елена Дариева.
По думите й, сега се вижда, че консенсусът постоянно взаимно се отхвърля, но животът на Правителството продължава. Ротация ще има, доколкото алтернатива на това управление няма. Въпросът за усещането у аудиторията, което я отблъсква от политическото и води до развращаване на политическата среда, е за пазарлък .
"Вероятността да се стигне до предсрочни парламентарни избори заедно с изборите за ЕП, е малка, но тя е и нежелана не само от политиците, но и от гражданите", заяви Дариева.
Тя подчерта, че по данни на Агенцията, от началото на годината хората, които искат Кабинетът да продължи да управлява, са мнозинство - около 43%. Тези, които не искат това, са около 30%. Връщането към политическата нестабилност от последните години в изборна спирала би осуетило реализацията на стратегическите цели, които страната е заложила - влизането в Шенген и еврозоната. "И геополитическите, и външнополитическите основания са гарант за оцеляване на Правителството. Алтернатива няма".
Споразумение ще бъде постигнато, то ще бъде изгодно и за двете политически сили.
"Първо имахме меморандум от страна на ПП-ДБ. Всички анализатори се запитаха дали това е провокация. Да, провокация, подтикваща към действие. От нея имаше нужда и в първия съвместен документ, който подписаха ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС - Декларация за национално отговорно управление, беше предвидено да се изработи механизъм за предварително съгласуване между двете парламентарни групи за номинации за регулаторните органи. Девет месеца това не се случва, нужда от провокация имаше. Не трябва да интерпретираме тази покана за преговори в негативен аспект".
Дариева бе категорична, че предвидените в Меморандума процедура по проверка на кадровите назначения в регулаторите и възможността за вето на всяка една от двете страни, вместо предложеното сега от Борисов квотно разпределение, са много по-ценни и първият документ има повече достойнства. "Именно те целят постигането на принудителния консенсус, защото всяка страна трябва да търси да номинира кандидати, които са приемливи и да другите. Друго предимство на първия документ са ясно разписаните приоритети в сферата на правораздаването, съдебната реформа, външната политика, на електронното управление и цифровата трансформация - все важни теми".
"Вероятно сега ГЕРБ-СДС ще настояват за по-мащабни промени в състава на Кабинета, за да поплучат избирателите им по-добро представителство. ПП-ДБ пък ще държат за по-минимални промени. Ще видим кой ще надделее."
Интервюто - звуковия файл:
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..