От години продължава сагата с почистването на коритото на река Марица в Пловдив. На няколко пъти бе обявявана обществена поръчка за избор на фирма. Стигна се до обжалвания и нови процедури, обявено бе и частично бедствено положение след наводенията.
Вече има избрана фирма и се очаква процедурите да започнат възможно по-бързо, каза в следобедната программа на Радио Пловдив заместник-кметът по екология Иван Стоянов като уточни, че вече няма обжалване на процедурата и са изпратили покана до фирмата за среща през другата седмица.
БКС Озеленяване - София е фирмата, която трябва да почисти река Марица в рамките на града, каза Стоянов и описа хронологията на извършеното до момента:
Имахме задание от Върховния админстративен съд и от Комисията от защита на конкуренцията (КЗК) да се преразгледат отново подадените оферти. След преразглеждането им вече има решение за определянето на тази фирма.
Миналата година имаше отпуснато правителствено постановление за отпускането на 1,5 млн. лв за тази дейност. Поради съдебните саги имаше класиране на един участник от страна на община Пловдив, след това последва обжалване и КЗК го уважи.
В предишния мандат община Пловдив се е опитала да прекрати поръчката. И пак има обжалване на прекратяването на самата поръчка.
Последното решение за преразглеждане на подадените оферти стана вече в края на годината и трябваше да върнем средствата, отпуснати от финансовото министерство.
Тъй като процедурата трябваше да се продължи неотложно заложихме в общинския бюджет в 1.5 млн. лв за тази дейност, а бюджетът се прие. Ще искаме тези пари отново да се възстановят в бюджета на Пловдив от държавата, обясни Стоянов.
Винаги на 4-5 години трябва да се прави едно основно почистване на река Марица от наносни натрупвания и по-големи дървета, а поддържащата дейност се извършва от общинското предприятие „Градини и паркове“, каза още Стоянов.
За нас е важно колкото се може по-бързо да стартират процедурите, тъй като сега нивото на водите в река Марица е по-ниско и липсва раззеленване на дърветата и растенията в реката. Колкото по-бързо се окомплектоват документите и сключи договора, толкова по-добре, заяви Стоянов без да се ангажира с конкретни срокове.
По думите му ще бъде направен предварителен обход и разчет за допълнителната растителност, а пясъчните наноси ще се коригират щадящо.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...