Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ловци и рибари от Пазарджишко излизат на протест срещу фотоволтаиците

| обновено на 01.03.24 в 13:31
2
Снимка: petel.bg

Ловно-рибарските дружества от общините Пазарджик и Септември излизат на протест срещу безконтролното, по думите им, застрояване на плодородни земи и горски терени с фотоволтаични централи. 


Инициативата е подкрепена и от Националната ловно-рибарска организация.  Участие са заявили и собственици на земи, които, според тях, са им били незаконно отнети заради строителството на фотоволтаични паркове.   

Протестиращите настояват да се спре презастрояването с такива централи, тъй като са убедени, че това унищожава екосистемата.

Трендафил Величков от Ловно-рибарското дружество "Сокол 1893-та" е категоричен:  "Безконтролното, в някои случаи доста корупционно и алчно презастрояване с фотоволтаици унищожава българската природа. В регламентите, в законите, в които са описани, има редица пропуски, редица вратички. Това е прекатегоризацията на земята, как тя изведнъж става подходяща за такъв вид централи. Искам да изостря вниманието на нашите съграждани, тъй като едно такова презастрояване с фотоволтаици убива природата, убива и дивеча, за който ние, ловците, се грижим".
Протестът ще започне в 17 часа, пред сградата на областната дирекция „Земеделие и гори“ в Пазарджик.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

ПП: Пловдив е загубил десетки милиони от провалени проекти

Тодор Токов е новият областен координатор на "Продължаваме промяната“ в Пловдив. Той е избран с конкурс и беше представен днес от съпредседателя на партията Асен Василев пред симпатизанти от града.  На срещата  присъства и депутатът от "Продължаваме промяната – Демократична България“ Стою Стоев. Преди началото на срещата той подчерта, че..

обновено на 09.03.25 в 18:45

Пожар избухна край родопското с. Добрева череша

Пожар е избухнал около рудоземското село Добрева череша - алармира кметът на Рудозем Недко Кулевски.  Огънят е край селото в сухи треви и самозалесени територии. Изгорели са две  селскостопански постройки, предава БТА.  Към момента огънят, който е на голяма територия, е локализиран, посочи началникът на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и..

публикувано на 09.03.25 в 16:15

Локомотивът на гара Калофер пламнал от електрически кабели

Пожарът в локомотива на влака, който избухна на гара Калофер, е тръгнал от пламнали кабели. Това предаде  Nova, като се позова на разказа на машинистите.  Към 18.30 вчера те забелязали, че от машинното отделение излиза гъст и задушлив дим. Успели да закарат композицията до гарата и започнали да гасят сами пламъците с пожарогасители. Веднага е бил..

публикувано на 09.03.25 в 14:33

Катастрофа на пътя Чепеларе - Хвойна

Ограничено е движението по главен път II-86 в района между Чепеларе и Хвойна заради катастрофа, съобщиха от Областното пътно управление - Смолян. Трафикът се осъществява двупосочно в едната лента и се регулира от "Пътна полиция". Катастрофата е района на комплекс „Синия хан“ между две коли.  Има леко пострадал, пътуващ в едната от тях.  Според..

обновено на 09.03.25 в 14:25

"Ботев" изпусна победата срещу "Арда"

Ботев (Пловдив) остава без победа от началото на пролетния дял от първенството във футболната Първа лига.  „Канарчетата“ завършиха наравно 1:1 при домакинството си Арда (Кърджали) в среща от 24-ия кръг на шампионата.  Ивелин Попов даде аванс на тима на Душан Керкез с попадение още в третата минута, но в края на срещата Чинонсо Офор изравни от дузпа,..

публикувано на 09.03.25 в 14:21