Според него именно в посока превенция на заболяванията трябва да се работи, защото превенцията е икономически по-изгодна. Д-р Симидчиев уточни, че един лев, финансиран в профилактика се равнява на 9 лева, вложени в лечение.
По думите му въздушното замърсяване постепенно намалява в резултат на национални и регионални мерки, но проблемът е, че то е вредно дори и в ниски стойности. Затова трябва да се борим да ограничим значително всички възможности за замърсяване на въздуха.
„Има хора, които са особено чувствителни към вредните нива на въздушното замърсяване и това са хората, които тепърва се развиват, като се започне още от вътреутробното развитие.
Бебета, които растат в утробата на човек, изложен на външно замърсяване, може да се родят с по-ниско тегло и с по-ограничени интелектуални възможности.
Също така децата дишат по-често, а дихателните им пътища са по-кратки. В резултат на това въздушното замърсяване по-лесно влиза в белите дробове. По-рискови са децата до 5 годишна възраст“, обясни д-р Симидчиев.
Сред рисковите групи са и хората, страдащи от хронични заболявания.
Като председател на Комисията по здравеопазване в НС д-р Симидчиев направи оценка и на изминалите 9 месеца управление. Той е категоричен, че в здравеопазването са постигнати позитивни ефекти, някои от тях обаче не са видими за обществото.
„Имаме доста значими промени – една от тях е допълнителното финансиране с милиард на НЗОК. Трета година има и допълнително финансиране на извънболничната помощ. Тази устойчива тенденция, премина в качествено ново отношение към доболничната помощ с вкарването на извънболничните клинични пътеки и вече повече хора искат да специализират като общопрактикуващи лекари.
Тази година за първи път нямаме свободни места за специализация за обща медицина, защото инвестираме повече в доболничната помощ“, изтъкна д-р Симидчиев.
За предстоящата ротация добави, че единственото сигурно е, че акад. Николай Денков ще подаде оставка, а дали самата ротация ще се осъществи зависи от ГЕРБ-СДС.
„Искаме да сме наясно с процеса на избор на регулаторите. Не ни интересува бройката, имената, а как ще се избират“, уточни д-р Симидчиев.
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Регистрацията за участници..
Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив. Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..