Каракашев разказа, че от много време доброволците на терен са обмисляли да се направи отряд под шапката на Националната асоциация, който да работи на територията на страната, при бедствие или произшествие с по-голям мащаб. Според него такъв отряд е нужен, защото доброволците на терен са малко, а също и да се намери правилния начин, за да може отрядът да реагира според изискванията на пожарната, под чието управление са тези доброволчески отряди.
"Затова Националната асоциация реши да се използват няколко по-малки формирования, които да са разположени в няколко части в България. В момента има в София и Пловдив. Ако стане нещо в определен район, например в Пловдив, реагира нашето формиране. При нужда се събира целият отряд, който тепърва ще се основава", поясни Каракашев.
Той смята, че за Пловдив този отряд трябва да наброява 15 души, като това е максималният брой доброволци, който би могъл да се финансира от дарения. Така ще има взаимозаменяемост, обясни Красимир Каракашев.
„В предишния отряд, който ръководех, бяхме 5 души с един противопожарен автомобил – микробус, пригоден за тази цел. В продължение на една година давахме дежурства към РДПБЗН-Пловдив и самостоятелно сме реагирали на над 100 произшествия – запалени контейнери или тревни площи, като освен това сме помагали на пожарната и при по-големи произшествия. Но само 5 човека нямаше как да сме постоянно дежурни в събота и неделя. Затова мисля, че когато се подготвят тези 15 души, ще има заменяемост", поясни той.
Според Каракашев всеки нов доброволец преминава задължително през два вида обучения – пожарогасене и аварийно-спасителна дейност, за които получава документ, като част от професията спасител при бедствия и аварии. Вторият модул е оказване на първа долекарска помощ. По думите му обаче трябва да се преминат и специализирани обучения, които се организират в центъра в Монтана.
Най-важните качества на бъдещите доброволци са да имат желание да помагат, но и да разполагат със свободно време или да отделят такова от работата или от семейството. Защото пожарите се случват по всяко време, а ако има повече произшествия и се получат множество сигнали, идват на помощ и доброволците. Срокът за набиране на нови доброволци е 30 април 2024 г.
Каракашев каза още, че доброволният отряд търси помещение и са се обърнали към община Пловдив за помощ. Целта е, ако бъде предоставено помещение, което е в неугледен вид, с общи усилия на Националната асоциация да бъде възстановено, за да може там да се помещава техниката и да се правят обучения. Отрядът иска да закупи и професионален противопожарен автомобил. "Може да е на 20 години, но в него ще можем да поберем техниката, която не е необходима, за да сме максимално адекватни, когато отидем на произшествие", коментира доброволецът Красимир Каракашев.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..