Пловдивският митрополит Николай се покая и поиска прошка. Той също се обяви срещу новата наредба на Светия Синод, според която само митрополитите вече ще избират своите събратя, а епархийските избиратели няма да могат да гласуват. "Да се уталожат страстите и се въдвори мирът в родната ни църква", така пловдивският владика мотивира отказа си да променя правилата за избор на Сливенски митрополит. Кой и защо манипулира съдържанието и смисъла на църковните правила? Обслужват ли се интереси и амбиции и чии? Търсим коментара на проф. Христо Матанов, бивш директор на Дирекцията по вероизповеданията, преподавател по история в СУ "Свети Климент Охридски".
Проф. Матанов отбеляза, че това е необичайно събитие, защото само митрополитите да избират митрополит силно противоречи на изконните принципи на БПЦ. Те искат да отстранят епархийските избиратели, или светския елемент и само членовете на Светия синод да имат права.
"Това да си сменяш решението първо едно, после друго говори за неконсистентност в поведението, цялата работа е борба за власт", смята Христо Матанов. Според него борбата е между Пловдивския митрополит Николай и митрополит Антоний. Съответно и двамата имат лоби в политическите кръгове у нас, но синодалните старци пазят тайни, вече се научиха на тези принципи за тайната, и не споменават много за изборите при тях.
"Тези, които участват в борбата за власт, да не подценяват силата на синодалните старци. Моята информация гласи за борба между двамата митрополити Николай и Антоний, за това кой от тях да стане патриарх", каза проф. Матанов. Той смята, че ако се наруши основният принцип на БПЦ за повече представителност на миряните в изборите, то ще има много проблеми занапред.
"Трябва да бъде свикан църковно-народен събор, за да се промени устава на БПЦ, но аз очаквам и това да се наруши", поясни проф. Матанов. По думите му решението на митрополит Николай да постави на Сливенския престол свой човек е далечна борба за овладяване на гласовете в Синода.
"Това може да се окаже важно при избора на следващия патриарх", смята историкът.
"В БПЦ има сравнително малко митрополити, в Гърция са над 80, у нас са само 12. Най-голямата епархия в България е Пловдивската. Вашият митрополит се бори за всеки глас в Светия синод, защото това ще му донесе дивиденти при бъдещ избор на патриарх. Не очаквам промени на 12 март, защото Светият синод може да се справи с подобни протести", заключи проф. Христо Матанов.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..