Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Противоречията в църквата са заради борбата за власт

Основната битка е между митрополит Николай и митрополит Антоний - кой да стане патриарх

| Интервю
проф. Христо Матанов
Снимка: БГНЕС

Пловдивският митрополит Николай се покая и поиска прошка. Той също се обяви срещу новата наредба на Светия Синод, според която само митрополитите вече ще избират своите събратя, а епархийските избиратели няма да могат да гласуват. "Да се уталожат страстите и се въдвори мирът в родната ни църква", така пловдивският владика мотивира отказа си да променя правилата за избор на Сливенски митрополит. Кой и защо манипулира съдържанието и смисъла на църковните правила? Обслужват ли се интереси и амбиции и чии? Търсим коментара на проф. Христо Матанов, бивш директор на Дирекцията по вероизповеданията, преподавател по история в СУ "Свети Климент Охридски".

Проф. Матанов отбеляза, че това е необичайно събитие, защото само митрополитите да избират митрополит силно противоречи на изконните принципи на БПЦ. Те искат да отстранят епархийските избиратели, или светския елемент и само членовете на Светия синод да имат права. 

"Това да си сменяш решението първо едно, после друго говори за неконсистентност в поведението, цялата работа е борба за власт", смята Христо Матанов. Според него борбата е между Пловдивския митрополит Николай и митрополит Антоний. Съответно и двамата имат лоби в политическите кръгове у нас, но синодалните старци пазят тайни, вече се научиха на тези принципи за тайната, и не споменават много за изборите при тях.

"Тези, които участват в борбата за власт, да не подценяват силата на синодалните старци. Моята информация гласи за борба между двамата митрополити Николай и Антоний, за това кой от тях да стане патриарх", каза проф. Матанов. Той смята, че ако се наруши основният принцип на БПЦ за повече представителност на миряните в изборите, то ще има много проблеми занапред.

"Трябва да бъде свикан църковно-народен събор, за да се промени устава на БПЦ, но аз очаквам и това да се наруши", поясни проф. Матанов. По думите му решението на митрополит Николай да постави на Сливенския престол свой човек е далечна борба за овладяване на гласовете в Синода. 

"Това може да се окаже важно при избора на следващия патриарх", смята историкът. 

"В БПЦ има сравнително малко митрополити, в Гърция са над 80,  у нас са само 12. Най-голямата епархия в България е Пловдивската. Вашият митрополит се бори за всеки глас в Светия синод, защото това ще му донесе дивиденти при бъдещ избор на патриарх. Не очаквам промени на 12 март, защото Светият синод може да се справи с подобни протести", заключи проф. Христо Матанов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

До 8 години затвор очакват лекарите с измамната схема

Между 2 и 8 години наказание предвижда законът за двамата лекари, арестувани за документна измама с фиктивните процедури за физиотерапия, с които са източвани пари от Здравната каса в Пловдив.   Разследването е започнало след сигнал от пациентка, която видяла в медицинското си досие, че има рехабилитационни процедури, които не са й били назначавани...

обновено на 11.07.24 в 13:35

Жители на Доспат излязоха на протест пред парламента

До сградата на Народното събрание се провежда протест, с който събралите се граждани искат оставката на кмета на Доспат Елин Радев. Протестиращите не са само от Доспат, а и от други градове. Кметът, който е трети мандат, оказва политически натиск върху тези, които не го подкрепят, заявиха протестиращите. Никой не ни чува в Доспат и заради това..

обновено на 11.07.24 в 11:12

Възобновиха чистенето на река Марица, изграждат подходи

Почистването на река Марица е възобновено след като по препоръка на еколозите беше спряно за близо два месеца,  съобщи за Радио Пловдив лесовъдът и отговорник на обекта от фирмата изпълнител Николай Талигаджиев. Той уточни, че от днес започва изграждането на подходи за влизане на техниката,  която да премахне растителноста около островите в..

обновено на 11.07.24 в 11:12
Иво Инджов

Конфликтът в ДПС се задълбочава

Началото на края в ДПС започна преди около седмица, когато станаха ясни разделителните линии между Доган и Пеевски и техните два лагера. Това коментира политологът Иво Инджов в програма "Точно днес" на Радио Пловдив.  Според него в момента конфликтът се задълбочава и върви към окончателна развръзка, чиито контури ще бъдат очертани до края на..

публикувано на 11.07.24 в 10:49

Само проект на Радев ще даде изход от политическата криза

Нормален е стремежът на партиите да вземат трети мандат, за да осмисли това присъствието им в политиката, обясни амбициите им политологът Слави Василев. Много от нещата, които на пръв поглед изглеждат неправдоподобни, в един момент се случват, но въпреки това шансовете да се създаде правителство в този парламент са нищожни, гласи все пак неговата..

публикувано на 10.07.24 в 11:27