Живописецът Иван Краевски открива юбилейна изложба. Иван Краевски е емблематично име в пловдивската живопис и особено в жанра на пейзажа. По случай своята 80-та годишнина той ще представи голяма ретроспективна изложба в Зала „2019“ към Градската художествена галерия. Наред с негови нови произведения публиката ще види и знакови картини, очертали над половинвековния му творчески път, през който художникът остава предан на живописта, независимо от техниката, която избира.
Иван Краевски е роден през 1943 г. в Зелениково, Пловдивско. През 1971 г. завършва Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ в София (НХА), специалност Живопис. В същата годин става член на Групата на пловдивските художници, а в последствие - на Дружеството на пловдивските художници. Бил е преподавател по живопис, композиция и рисуване в ССХУ „Цанко Лавренов“, Пловдив.
Участва в окръжни и национални изложби, както и в експозиции зад граница: Англия (Лондон), Франция (Париж), Германия (Мюнхен, Магдебург), Полша (Занемеш, Познан). Има шестнадесет самостоятелни изложби. Негови творби са притежание на държавните галерии в Пловдив, Карлово, Стара Загора, Балчик, както и на частни колекционери в България, Англия, Франция, Германия, Испания, Гърция, Канада, Полша, Русия, Япония и др. Номиниран за Награда „Пловдив“. Лауреат е на наградата за живопис на Окръжна изложба в Пловдив.
Иван Краевски вярва в предопределението на твореца:
„Ако имам някакво послание, то е: във времето, когато духовното е изтласкано в ъгъла на живота, трябва да търсим спасение в красотата, да я създаваме и да ѝ се наслаждаваме. Който носи изкуството в душата си, може и пукната пара да няма, но ще излее това, което му идва отвътре. И нищо не може да го спре.“
През дългия си творчески път художникът не веднъж е бил високо оценяван от познавачи и критици. Изкуствоведът Ирина Аврамова обобщава:
„Картините на Иван Краевски насищат пространството на всяка галерия с пластическа ерудиция, с класическо живописно чувство, с много емоция, така потребна ни днес. Тези три компонента правят Иван Краевски живописец, който ще остане в историята на съвременното българско изкуство с творчеството си – мост между класиката и съвремието в името на едно бъдещо очовечено изкуство, оплодено с живия идеал на българското. Платната на Иван Краевски са късчета поезия, които пробуждат носталгия по прекрасното.“
Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..
Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември. Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната..
Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е..