В програма "Точно днес" говорим със социолога доц. Алексей Пампоров за преговорите между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, за оцеляването, заложено в проекта за управление на сглобката, както и за реакциите срещу мигрантите в София.
По повод на преговорите, за които не научаваме много, социологът каза, че наблюдава най-после нормализация в политическия процес и политическа зрялост.
"Имаше време, когато лидерите на партиите избързваха да разказват и това не водеше до нищо добро", поясни доц. Пампоров. Той смята, че президентът спазва засега Конституцията и все пак бърза за съставяне на правителството.
"Имаме огромен проблем, девет месеца ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ бяха заедно в управлението, и девет месеца да не седнат да си говорят какво ще става след това, това е много нелепо", казва още доц. Алексей Пампоров. По думите му има огромна политическа незрялост в ПП-ДБ и в някаква степен форсиране на Румен Радев, който ги събира и ще връчи мандат.
"ГЕРБ трябва да направят кабинет, въпросът е как ще се конструира той, ГЕРБ иска повече места и това е нормално, докато ПП-ДБ очакваха в него да остане едва ли не само Мария Габриел", посочи още анализаторът.
Мигрантите и новите реалности: "През март м.г. бяха отпуснати средства за ремонт на оградата по южната ни граница, как не успяха за цялото това време да бъде направено нещо? Когато става дума за държавната ни граница, трябва абсурдите за обществените поръчки да бъдат преодолявани в максимално кратки срокове. Министър Тагарев успя да договори БТР-те на МВР да заминат за Украйна, в същото време има недостиг на техника по границата ни. Имаме огромен проблем с поведението на властта в това отношение."
"Сбиването в София е типичен пример за това как държавата подценява ксенофобията у нас и биват толерирани неофашистки практики. Това са престъпления от омраза, но тях полицията не ги разпознава", смята социологът. Той счита, че бъдещето не е ясно и дали ще пристигат още мигранти у нас, не може да се каже със сигурност. Очаква се до година, година и половина от Газа да има бежанска вълна.
Повече от интервюто може да чуете от звуковия файл, по темата.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..