Националното представителство на студентските съвети направи анкетно проучване за нагласите на студентите за безплатно обучение в държавна поръчка. Попълнените анкети са над 11 000 от цялата страна, а резултатите са категорични - 90% от студентите смятат, че отпадането на таксите за държавната поръчка е положително. Същото смятаме и от Националното представителство на студентските съвети.
Това заяви пред Радио Пловдив Виктория Палигорова, председател на Студентския съвет в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и докторант по конституционно право.
Тя уточни, че тази практика е позната и работи добре в редица държави от Европейския съюз.
У нас обаче тепърва трябва да се обсъжда как точно ще се оптускат тези пари - дали по някакви критерии, или свободно за всички сутденти.
Като посочи, че отпадането на таксите е положителна стъпка, Виктория Палигорова призова да се видят добрите практики в дружите държави, които вече работят на този принцип.
Тя не се ангажира с коментар дали трябва да има критерии като социално положение или успех на студентите. Отбеляза, че дискусията е широко отворена.
Ръководството на Пловдивския университет винаги мисли за студентите си, а една стъпка към отпадането на таксите е положителна. Това каза Палигорова по повод отрицателното становище на Съвета на ректорите за отпадането на таксите на студентите държавна поръчка.
Тя предположи, че съпротивата на ректорите се дължи на притеснението им за качеството на висшето образование, когато се набляга на количественото, каквото са таксите.
Много студенти имат възможност да си плащат държавните или платените такси, частните университети си функционират, отбеляза Виктория. Според нея отпадането на таксите би било едно облекчение за масовите студенти.
Над 200 000 студенти и докторанти в цялата страна не са никак малък брой, коментира Палигорова. Според нея тази стъпка от страна на държавата дори е закъсняла.
Интервюто на Неда Велкова с Виктория Палигорова е в звуковия файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..