Какъв е бил живота в град Хисаря през 3–4 век? Отговор на този въпрос ще даде първият античен фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ , който ще се проведе от 5 до 7 април тази година в град Хисаря. В трите фестивални дни, чрез реконструкции на исторически събития и въздействащи спектакли ще бъде пресъздаден живота в Диоклецианопол.
В първия ден южната крепостна порта „Камилите“ ще бъде сцена на завладяващ спектакъл за основаването на града от император Диоклециан. В негова чест ще се извършат ритуалите ауспиция (гадаене за благосклонността на боговете), лустрацио (очистителен ритуал) и молитва за здравето на императора. В останалите дни, на различни места из Археологическия резерват на Хисаря, ще бъдат разположени античен пазар, демонстрации на занаяти (грънчарство, монетосечене, бижутерство), сцени за антична мода, антична поезия. Възстановки на съдебни процеси срещу спекулата и срещу християни, така както са протичали по времето на император Диоклециан, демонстрации на военна екипировка, отбранителни техники, гладиаторски борби и битка между римляни и варвари ще са част от античните реконструкции. Гражданите и гостите на града ще могат да се забавляват стреляйки с лък, участвайки в ателие за направа на антични кукли, писане на латински и гръцки език, различни настолни игри от древността.
Акцент на Античния фестивал е най-новото издание на Археологическия музей – „Пилигрим. Мистичните пътеки на Хисаря“. Книгата представя религиите, които съжителстват в града – езичество, православие, католицизъм и мюсюлманство чрез пет туристически маршрута с посещение на антични и съвременни храмове. Спектакълът „Пътят на вярата“, който зрителите ще могат да гледат на втория фестивален ден, ще представи епископите на Диоклецианополис, участвали във Вселенските събори през 5 век и посрещането на съвременните пилигрими, извървели „мистичните пътеки на Хисаря“.
Фестивалът е посветен на 1730 години от основаването на античния град Диоклецианополис и 60 години от обявяването на съвременния град Хисаря.
Организатори на Античния фестивал са Община Хисаря, Археологически музей - Хисаря и Сдружение „Mos Maiorum Ulpiae Serdicae“. В програмата се включват „Театър без диплома“, Група за театрално изкуство към ОУ „Васил Левски“ и ученици от ОУ „Христо Смирненски“ град Хисаря.
Жителите на Горнослав се очаква да присъстват в Административния съд в Пловдив на заседание по делото за добив на мрамор в кариера край асеновградското село. То е образувано по искане на Ели Корбетова, бившата кметица на Горнослав, и е срещу решение на Общото събрание на хората от селото. Адвокат по делото е Снежана Стефанова от Местния..
Съветниците от Община "Марица" единодушно гласуваха да бъде осигурена финансова подкрепа за 267 деца в неравностойно положение. В навечерието на Рождественските празници помощ ще получат 106 сираци и 161 деца с увреждания. Финансова подкрепа е осигурена и за деца, показали високи спортни резултати. Сред тях са художествената гимнастичка от Рогош..
На 26 ноември Православната църквата почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Стилиян е име с гръцки произход и означава „стълп“- старинна форма на „стълб“ . Свети Стилиян е роден в Пафлагония Мала Азия. Живял е в края на IV и началото на V век. Стилиян раздал..
Цената на водата на 28-те ВиК дружества в страната ще се промени от началото на 2025 г. Това сочат разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране, заложени в проект на решение, което ще бъде публично обсъдено на 28 ноември – четвъртък, в сградата на регулатора. В Пловдив водата ще поскъпне с 4%, в Пазарджик цената ще се вдигне с 0,3%, а за..
Протестно шествие "Нито една повече" се проведе тази вечер в Пловдив по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени. То се организира за трета година в града и за седма в София. Десетки се събраха пред Централната поща в Пловдив, за да изразят позицията си срещу домашното насилие и да заявят исканията си. Основната цел е да кажем..