Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водният ресурс на България намалява в някои райони

Снимка: elhovo.news

България разчита едва на 25% от пресноводните си ресурси, а климатичните промени могат да обострят риска от воден дефицит в уязвимите райони. Това показва доклад на двама български учени - проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН и д-р Валентин Симеонов, които са и автори в платформата „Климатека“. 

 „Тези 25% от ресурса е ресурсът, който се формира върху нашата територия и който е основно питейният ресурс. При сегашните климатични условия средно годишно е достатъчен за задоволяване на потребностите ни. 

На общо национално ниво страната не изпитва воден стрес, но заради променливия климат през последните години в определени периоди може да се усети дефицит на вода в някои части от страната. По-осезаемо това е през лятото.

Застрашените региони от намаляване на водните ресурси са Югоизточна, Източна и Североизточна България. Това са районите, които са по-далеч от планините, тъй като те са основните зони, в които се формират водните ни запаси“, коментира проф. Гачев. 

Добави още, че другите 75% от водния ресурс идват от река Дунав, но той има транзитен характер. По думтие на проф. Гачев те не са пълноценен ресурс, понеже трудно могат да се използват за питейни цели. Използват се за охлаждане на АЕЦ „Козлодуй“ и за напоителни цели.

Затова според проф. Гачев е важно да се мисли за по-рационално управление и използване на водните ресурси, както и за подходящи технологични решения в тази насока. 

Сред решенията са намаляване на загубите на вода по водопреносната инфраструктура, въвеждане на производства със затворени цикли на водоползване, поддържане на дренажните съоръжения. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34