Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическата реч трябва да ни остави послания, че работи за нас

Последните седмици показаха на всички, че българската политика, за пореден път, е в много дълбока криза. Това е криза, която самите политици създават, за да остане усещането, че политиката не се стреми към хармония и създаване на смисъл и диалог, а създава кризи. Те са особено важни, когато ги обвържем с речта, каза в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив доц. Владислав Миланов, езиковед и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".

Речта им трябва да представи ценностната им система, да ни информира, зад нея да стоят истини и действителност, която да работи за нас, хората. Това не наблюдаваме и това е най-опасно, смята експертът. 

Защо чрез речта се отвори такава голяма пропаст между думи и действия? Иска ми се тази реч да остави ясни послания и да поддържа диалога, да води до смислени идеи за цялото общество, каза още доц. Миланов.

Той подчерта факта, че това, че говорим езика, не трябва да злоупотребяваме с него. Особено в публичното пространство е много важно хората, които информират, да изразяват идеите си с образна реч и аргументи, за да ни убедят, че са достойни да управляват. 

Политическото говорене у нас продължава да бъде на крайностите и да смесва, да търси опити за оригинален изказ, но е неуместно употребен. Не трябва да се поддава на емоциите, имаше много клишета, препратки, новоизковани думи. Имаше опити чрез речевата безпомощност да се прикрие дълбоката криза, коментира експертът.

По думите му, при такова сериозно разминаване при това, което се говори, и това, което се прави, ние сме все повече в риск да не можем да разпознаем посланията на българските политици.

Те излъчват увереност, защото политиците в България и едни други определени прослойки винаги излъчват самочувствие. 

След мълчанието, клишетата, опитите да достига до хората вече българската политическа реч стигна до дълбока криза и това ни дава много материал с примери за различни езикови явления, допълни езиковедът.

Кризата в речта, кризата в политиката не води до това, което всички ние очакваме. Чуваме много думи, пресконференции, убеждаващи стратегии, речева агресия и всичко това не води до очакваното - по-добър свят на общуване и хармония. Това води и до по-различен начин, по който хората общуват. Трябва да сме по-толерантни, да използваме богатствата на езика, каза още доц. Миланов. 

Разминаването между говоренето и правенето води до много голям хаос. Политиците трябва да направят опит и през думите, и през мисленето да направят света ни по-добър, защото това, което виждаме, не е това, което искаме, допълни той. 

Цялото интервю на Паолина Комсалова с езиковеда доц. Владислав Миланов е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21