Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясен Танев- естествени въпроси за изкуствения интелект

| Интервю


С  IT- експерта Ясен Танев от Европейския цифров информационен хъб "Тракия" дискутирахме темата за  изкуствения интелект - въпросите, които поставя , страховете, които поражда и рисковете, пред които ни  изправя.
   - Господин Танев, темата за искуствения интелект става все по обширна и значима в последно време. Все повече коментираме рисковете пред които ни поставя като вид и още по-усърдно  критикуваме неговите несъвършенства и недостатъци. Прекалени ли са страховете ни?
    -Винаги, когато говоря с Вас в ефир или в частните ни разговори ми прави впечатление, че мога да усетя как хората, които наблюдават технологията с любопитство започват да и придават характеристики и това, което мога да кажа, че днес сме наистина с убеждение, че Изкуствения Интелект - ИИ - започваме да го наричаме не само със "То", ами вече можем да го идентифицираме като вид, защото хората започнаха толкова много да го използват и понякога подлъгани от това, че е много лесно достъпен и това, че се държи доста приятелски или пред машините за търсене им дава точно онзи вид утеха с който могат да продължат напред , те наистина го приемат като някакъв вид на форма не  съществуване, който наистина показва човешката им натура, че много лесно приемаме новостите и наистина малко се притесняваме за рисковете. Така, че първото много важно нещо е, че ИИ е част от живота ни и ние сме загубили усещането за осъзнат страх и по-скоро започваме да го приемаме като част от ежедневието ни.  Като си разговарям със студенти или като водим дискусии и лекции задавам въпроса на колегите ми и на слушателите "Знаете ли през коя година за първи път излиза дефиницията за ИИ, и въобще каква е историята?" 
 През 1956 година за първи път се появява дефиницията за изкуствен интелект и тя е: "Поведение на компютъра или на машина, което наподобява човешкото." Така че дефиниция за ИИ първите му форми са отпреди почти 70 години. 
Но след това ИИ започва да преминава през различни вълни, дори през 1970та година, когато човешкото желание за използване на експертни системи и ранни форми на ИИ  са повече от технологичните възможности хората изпадат в отчаяние, че  тази технология е неприложима и съответно се достига до първата "зима" на технологията.  След това се казваме нагоре, надолу, преминаваме през времето на диското.. В един момент през 1990 година, някъде ИИ побеждава човек на шах - Гари Каспаров. Deep Blue на IBM. Това е много добра експертна система, но все още не е ИИ, който ще видим впоследствие. И няколко години по-късно след като и IPhone излиза на пазара Гугъл започва да натиска, Амазон вече е факт има едно нещо, което променя света на изкуствения интелект и това е известно, като  "ИИ и 37-мия ход при игра на Ма-Джонг" . Това е почти като на филм по книга, но на 37 ход - онова, което се случва на играта на Google-Alpha срещу човек е ,че компютърът прави ход, който нито един човек не би направил и го няма в нито една от стратегиите, които хората са задали. И след първите негативни и охулващи коментари се случва, че анализирайки информацията човекът се предава, защото той вижда, че това е ход, който до момента човешкият мозък не е измислил, а след това анализът показва, че те са обяснили на Alpha как да играе играта и докато ние хората сме спали, той е продължавал да играе и е станал много добър. Така че това е повратната точка в която се оказва, че ИИ, който вече използва Machine Learning или машинно самообучение е започнал да се самообучава и е станал по-добър от хората в неща, които са му  добре обяснени. 
Чуйте интервюто в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Ваня Гешева

Ваня Гешева - с пълен комплект олимпийски медали

Легендата Ваня Гешева е родена на 06.04.1960 г. в пловдивското село Брестовица. Ваня Гешева е първият и единствен български спортист, извоювал пълен комплект медали от едни олимпийски игри – златен медал на К1-500 м, сребърен медал на К2-500 м и бронзов медал на К4-500 м през 1988 г. в Сеул през 1988 година. Гешева донася първия медал от олимпиада в..

публикувано на 23.07.24 в 09:43

"Ботев" срещу "Аякс", ако елиминира "Панатинайкос"

"Ботев" (Пловдив) ще срещне победителя от двойката "Аякс" - "Войводина" в третия квалификационен кръг на Лига Европа.  Това отреди тегленият жребий в Нион, Швейцария. Преди това "канарчетата" трябва да отстранят гръцкия гранд "Панатинайкос" във втория кръг на надпреварата. Мачовете са на 8 и 15 август, като в първата среща "жълто-черните" са..

публикувано на 22.07.24 в 15:09
Стоян Делчев

Стоян Делчев - първият българин с 2 медала от една олимпиада

Легендата на българската и световната  спортна гимнастика Стоян Делчев е роден на 03.07.1959 г. в град Пловдив. Стоян Делчев е първият българин, извоювал два медала от едни олимпийски игри – в Москва през 1980 г. – бронзов в многобоя и златен на висилка. Именно с столицата на  Русия той става първият ни гимнастик олимпийски шампион. През 1980 г...

публикувано на 22.07.24 в 13:28
Ботев стартира с успех във Враца

"Ботев" обърна с 3:1 съименика си във Враца

Ботев (Пловдив) стартира по най-добрия начин новия сезон в Първа лига. "Канарчетата" се наложиха с 3:1 при визитата си на Ботев (Враца) на стадион "Христо Ботев" в Северозападна България. Първата част премина в спокойно темпо, като домакините бяха по-активни в първите минути, докато "канарчетата" владееха инициативата в края на полувремето. След..

публикувано на 22.07.24 в 00:50
Севдалин Маринов

Севдалин Маринов - повелителят на категория до 52 кг

Легендарният ни щангист Севдалин Маринов е роден на 11.06.1968 г. в град Асеновград На 18 септември 1988 г. става олимпийски шампион в Сеул в категория 52 кг с рекорди от 120 кг в изхвърлянето и 270 в двубоя. Там Маринов става един от тримата най-млади български олимпийски шампиони в щангите (на 20 години 3 месеца и 7 дни).  Маринов е трикратен..

публикувано на 21.07.24 в 09:38