Пловдивските общински съветници ще гледат предложение, с което се променя подробния устройствен план за регулация и застрояване на квартал „Отдих и култура“.
Ако предложението бъде прието, към църквата „Свети Николай“, която е построена върху земя частна общинска собтвеност, ще се даде още един терен от 600 квадратни метра. Сега този терен е публична общинска собственост и е за озеленяване, но след гласуването, той ще стане също частна общинска собственост и на него ще може да се реализира средно строителство до височина от 12 метра и половина. Изискването за озеленяване ще е само за 20% от терена.
Предложението ще се гледа от местния парламент, след като един път беше спряно от постоянните комисии на съвета.Тогава от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ поискаха първо да се преобразува земята, върху която е изградена църквата „Свети Николай“ и след това да се предостави допълнително терен към този имот от 600 квадратни метра, като така той ще се запази публична общинска собственост и върху него няма да може да се строи, а ще бъде за озеленяване.
Общинските съветници ще гледат и още едно предложение по казуса, което е внесено от общинския съветник от БСП архитект Костадин Палазов. Мотивът на общинския съветник е, че с представените от администрацията проектопромени в Подробния устройствен план ще се отнемат приблизително 600 квадратни метра публична собственост, предвидена за озеленяване. Според него с представените от администрацията проектопромени в Подробния устройствен план, ще се наруши ЗУТ.
„Основното ми притеснение е, че в УПИ-то, което е дадено за храм, там би трябвало да има поне 20% зеленина, а там има около 5-6%. Според мен оградата, която е сложена, възпрепятства свободния достъп на гражданите до църквата. Много по-добре стои един храм сред зеленина. Съображенията ми са да не се отхапва поредното парче от зеленина и да се дава за строителство, защото такива примери има много в Пловдив“, обясни архитект Костадин Палазов.
Архитект Палазов предлага да не се приеме предложения проект за изменение на подробния устройствен план в жилищен комплекс „Отдих и култура“, но в дневния ред на сесията то е след точката на кмета Костадин Димитров.
„Моето предложение не противоречи на предложението на общинската администрация, а се съобразява с действащите членове на ЗУТ“, каза още архитект Палазов.
14 са дните с превишение на нормата за фини прахови частици от началото на годината до този момент в станция „Каменица“ в Пловдив, а на тази в „Тракия“ са 15. Това обяви заместник-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Европейската норма е под 35 дни годишно с превишение на нормите. „Това е нормата, която трябва да гоним. Миналата..
Двама души са загинали, а петима са пострадали при 15 пожара, възникнали на територията на Пловдивска област от началото на годината досега. Ранените при огнените инциденти са на възраст между 55 и 72 години, а жертвите са двама самотноживеещи мъже – единият в село Кадиево, другия – в къщата на Кудоглу в центъра на Пловдив. Основната причина..
Фирмите, които работят по изграждането на Южния обходен колектор, да спазват графиците, затова апелираха пловдивският кмет Костадин Димитров и районният кмет на „Южен“ Атанас Кунчев. „За съжаление, не виждаме спазване на графика. Някъде има участъци, които ще бъдат асфалтирани тези дни. Но общо взето, виждаме едно изоставане с около месец..
6 и 7 февруари ще са неучебни дни за пловдивските ученици, обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата, обоснова се кметът. Припомням, че с разпореждане на Областния щаб от сряда учениците от областта минават на онлайн..
39 милиона 850 хиляди лева да бъдат заложени в бюджет 2025 за музеите и галериите искат от Сдружение „Български музеи“. Така увеличението при финансирането на регионалните и общински музеи ще бъде 20%, а при националните – 15%, обясни Огнян Тодоров, председател на Сдружение „Български музеи“ и директор на Природонаучня музей в Пловдив...