След случаите в Северна България и при нас в Пловдивска област има повишен брой случаи на варицела и скарлатина в сравнение с предходни години, каза в интервю за предаването "Точно днес" д-р Милена Панайотова, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Пловдив.
Тя обясни, че средно случаите на варицела са 320 на месец за януари, февруари и март, а през 2023 г. сме имали 2255 случая. По отношение на скарлатината също броят на заболелите е доста по-висок от предходни години, като за януари са регистрирани 116 случая, за февруари - 111, а за март - 141 до момента. През 2013 г. за цялата година са 1112 случая, посочи инфекционистът.
Това завишение не е обичайно, но причината вероятно е, че няма масова имунопрофилактика. Ваксината за варицела е препоръчителна и не е масова, каза още д-р Панайотова.
Есенно-зимният период е сезонът на тези инфекции. Доскоро бяхме в изолация, ходихме с маски и дезинфектанти заради КОВИД и това също помогна да не се разпространяват много варицелата и скарлатината, допълни тя.
Боледуват основно децата от 1 до 10-14 години, особено в детската градина и началните класове.
Това не са екзотични инфекции, те са типично детски заболявания и нашите педиатри имат опит с тях, каза още д-р Панайотова. Тя посочи, че тази година миналата година е имало 1 случай на коклюш при 9-годишно дете, но тази година все още няма регистриран такъв случай.
Цялото интервю на Елена Крушкова с д-р Милена Панайотова от РЗИ - Пловдив, е в прикачения файл.
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Регистрацията за участници все..
Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив. Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..
Над 60 фермери, производители на патици-мюлари от цяла Южна България, се събраха на спешна среща в Раковски заради действията от страна на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) срещу тях. На срещата са обсъдени актуални проблеми, свързани с епизоотичната обстановка и разпространението на птичия грип. Фермерите са се оплакали от..
Атанас Зафиров не беше моят фаворит, но му пожелавам успех, защото времената особено за БСП са сложни и пътят няма да бъде лек. Оттук - нататък зависи от него и от неговите действия какво ще бъде направено. Това заяви пред Радио Пловдив пловдивският депутатът от БСП Иван Петков - Бебето . За нашата организация в Пловдив е стъпка назад ,..