Протестиращите се събраха в 14 часа пред сградата на община Лесичово, където на заседанието на Общинския съвет трябваше да бъде разгледано предложението за изграждане на фотоволтаичната електроцентрала.
Недоволството беше предизвикано от намеренията фотоволтаиците в Калугерово да бъдат монтирани освен върху частни имоти и върху 2100 декара общински пасища и гори. Именно заради това кметът на община Лесичово предлагаше предназначението на общинските имоти да бъде променено, а на фирма „Земеделие Калугерово“ да се даде възмездно право на строеж и концесия за 35 години.
Васил Дамянов, който е четвърти мандат общински съветник, два от които е бил председател на местния парламент, каза: "Нямам против инвеститорите, които имат собствена земя да я използват за каквото искат, но общинските и държавни имоти съм против да се използват за соларни панели".
Фирмата е регистрирана в края на миналата година с капитал от 100 лева. „Това е куха фирма без никакъв капитал и е създадена в рамките на един месец“, коментира председателят на Ловната дружинка в Калугерово Румен Чергаров.
Срещу изграждането на съоръжението са събрани две подписки от общо близо 900 жители на населените места в община Лесичово, както и от членове на ловните сдружения в Калугерово, Септември, Пазарджик, Костандово, Ракитово, Велинград, подкрепа има и от Националния съюз на ловците и риболовците.
„Става въпрос за отдаването на над 4000 дка частни и общински земеделски земи в непосредствена близост до Калугерово в посока село Елшица“, обясни Димитър Дръндев, инициатор на едната от подписките срещу изграждането на фотоволтаичната централа.
След изслушване на протестиращите и инвеститора по време на сесията предложението за строеж на фотоволтаична централа в Калугерово беше изтеглено. Решено е първо да се направи ново общоселско събрание и едва след това общинските съветници да предприемат действия.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..