Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кариери застрашават светилището на Асклепий край Паталеница

Когато светилището на бога лечител край пазарджишкото село Паталеница е функционирало, е било известно чак в Рим. За това съдим по благодарствени надписи, открити в столицата, каза на пресконференция в Пазарджик тракологът проф. Валерия Фол.

Тя обясни, че край селата Паталеница и Ветрен дол се намира най-голямото извънселищно светилище от римския период, посветено на здравоносния бог Асклепий, а там преди това е почитан тракийски бог. „Такива светилища са в специално избран район от природна гледна точка – с прекрасна природа и минерална вода, а светилището е неразривно свързано с нея. В древността светилището е много посещавано, дори от управителите на 2 римски провинции, а районът е благоденствал“, разказа проф. Фол.

Тракологът призова не само да се съхрани и консервира светилището на Асклепий, което не е цялостно проучено, а и да се защити местната природа.

В района обаче 3 фирми са подали документи за концесии за добив на инертни материали, които биха съсипали светилището и унищожили природните дадености.

Зоологът д-р Николай Коджабашев от Лесотехническия университет обясни, че на 25 март в МОСВ е подадено искане територията да бъде обявена за защитена местност. „Тук живеят защитени видове, част от които като царския и кресливия орел обитават много голяма територия. Започваме проучване и на флората и фауната на Чепинската река от изворите до вливането й, затова ще подадем предложение за втора защитена зона“, каза зоологът.

Кметовете на селата Ветрен дол и Паталеница също се обявиха за запазване на светилището и против кариерите.

„80 % от поминъка на жителите на Ветрен дол е земеделие. Голяма част от хората няма да разрешат тук да има кариери за инертни материали. Не всичко е пари“, каза кметът Георги Янев.

„Хората в Паталеница са много притеснени, не искат да има кариери. Готови са на всичко, включително протести и пътни блокади“, подкрепи го кметът на пазарджишкото село Стоил Фърцов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пуснаха движението по пътя Пловдив - Карлово след катастрофа с две жертви

Възстановено е движението по пътя Пловдив - Карлово при разклона за Калояново, съобщиха от МВР.  Пет и половина часа пътят бе блокиран от тежка катастрофа, при която загинаха двама  души, а петима пострадаха. По обед при челен удар между "БМВ" и "Фолксваген" на място са починали шофьорът на "Фолксваген"-а и негова спътничка. Дошлите спешни медици..

публикувано на 04.01.25 в 17:29

Зимен преход до хижа Тъжа

Тази сутрин стартира туристически поход към хижа „Тъжа“ в Стара планина, който ще продължи и утре. Това е първият за 2025 година поход, организиран от Туристическо дружество „Руен“.  Пътят свързва селата Тъжа и Острец от двете страни на Балкана и е известен като Русалийски проход, заради връх Русалка (Марагидик) покрай който минава. Хижа..

обновено на 04.01.25 в 13:20

Двама загинали и петима пострадали на пътя Пловдив-Карлово край Калояново

Двама души загинаха, а петима други са ранени при тежка катастрофа на пътя Пловдив - Карлово край разклона за село Калояново. Около 12 ч. там челно са се ударили два автомобила - "БМВ" и "Фолксваген". Медиците са констатирали смъртта на шофьора на "Фолксваген"-а и неговата спътничка. Тяхната самоличност все още  се изяснява, съобщават от..

обновено на 04.01.25 в 13:18

Протестиращи поискаха да бъде обезопасена ски писта "Мечи чал"

Близо 60 души от Костинброд, близки и приятели на трагично загинал преди година млад скиор  се събраха на мирен протест на писта "Мечи чал" край Чепеларе.  21-годишният Марио Симеонов загина на 6-ти февруари м.г., карайки ски на писта „Мечи чал“.  Трагедията се разиграва след четиринайсет спускания и последващ удар в дърво извън пистата...

публикувано на 04.01.25 в 13:18

Мирен протест на писта Мечи чал в Чепеларе

Близки на трагично загинал преди година млад скиор  организират мирен протест на писта Мечи чал край Чепеларе.  21-годишният Марио Симеонов загина на 6-ти февруари м.г., карайки ски на писта „Мечи чал“. Трагедията се разиграва след четиринайсет спускания и последващ удар в дърво извън пистата, припомня в уведомително писмо за протеста Вивиан..

обновено на 04.01.25 в 11:03