Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Яна Делирадева за турнето на хор "Детска китка" в Япония

| Интервю
Хор "Детска китка" - Пловдив с диригент Яна Делирадева
Снимка: архив


В  Клуб "Неделя" посрещнахме Яна Делирадева- диригент на хор "Детска китка" и хористката Ирена Димитрова, които  споделиха впечатления от триумфалното турне на хора в Япония.
-Успяхте ли вече да се върнете към българското време - поне като часова разлика?
Делирадева:
-Мисля, че все още се опитвам, но в обратната посока беше още по- трудно. Понеже имах много ангажименти реших, че 
по време на полета мозъкът ми ще спи. Часовата разлика, преди да сменим времето, е седем часа напред , защото са на изток.
-Вярно ли е че, Япония живее в друго време и кое е то?
Делирадева:
-Много голям въпрос задавате! Не знам, много е различно в Япония, от Европа , от България, това със сигурност мога да кажа, но не бих могла толкова кратко време да извадя толкова сериозни изводи. Много е различно, любопитно. Бих искала и при нас да е така.Като дисциплина, като уреденост, като предвидимост , може би. Но нищо не е същото, нито храната , нито начина, по който общуват хората, нито архитектурата, която виждаме. Ирена също може да каже какво е видяла.
Ирена:
-За нас очакването беше, че отиваме в бъдещето, тъй като зададохте въпроса "в какво време е Япония?", но отиваш там и виждаш, че това са едни нормални хора. Те живеят като нас, но същевременно по коренно  различен начин като манталитет, но далеч не са толкова напред , колкото си мислим, наистина...Повечето хора си представят , че всичко там е модифицирано, технологизирано, но няма такъв непреодолим напредък.
-Всъщност как се случи това турне, толкова дълго подготвяно, чакано - още от 2020 година?
Делирадева:
-Още 2019! Причината да отидем сега в Япония е, че през 2019 година , когато Пловдив бе европейска столица на културата, фондацията "Ию Джапан Фест", която се знимава само с износ на културна продукция от Япония към европейските столици, се бяха свързали с фондация " Пловдив 2019" във връзка с изнасяне на културна продукция към Пловдив  и едно от нещата, които искаха да изнесат при нас бяха два японски детски хора- единият се казва "Литъл финикс"- малкия феникс от много китен и красив град- Юнаго, и другия хор се казваше "Фени"от град Токурадзава- градът на анимационния герой Тотуро...

Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 20 - 26 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 0.07.2024г.  бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Дипти Капур. Ерата на порока. 686 стр., 6А, Orange  books2024. Джилиан Кантор. Призраците на миналото. 304 стр., ок. 5А, Плеяда, 2024. Роберта Грегорио. Капри завинати. 288 стр., ок. 4а, Ера, 2024...

публикувано на 22.07.24 в 12:55

ГХГ представя "Завръщане" на Георги Такев

Градска художествена галерия - Пловдив представя художника Георги Такев, малко познат у нас, разгърнал своя талант главно в Германия, където прекарва голяма част от живота си. Тя е озаглавена "Завръщане" и от 23 юли до 21 август 2024 г.    на двата етажа в Залите за временни експозиции (ул. „Княз Александър  I “ №15)  ще бъдат изложени повече от..

публикувано на 22.07.24 в 11:24

Откриха голяма лятна сборна изложба в галерия "Аспект"

Голяма лятна сборна изложба е открита в галерия "Аспект". За нея разказва галеристката Олга Петрова . "Общи изложби обичам да правя, защото винаги са любопитни и интересни. Те са на принципа "за всекиго по нещо", а всеки посетители може да открие нещо, което му харесва, и да види нещо, което е различно". Авторите са много различни като стил,..

публикувано на 22.07.24 в 10:25

Оловният войник събира публика в Цар-Симеоновата градина

В рамките на фестивала за улични изкуство „6Fest“в Пловдив днес в Цар-Симеоновата градина малчуганите могат да гледат (11 ч.) спектакъла „Храбрият оловен войник“. Спектакълът е продукция на „Камбана Арт“ – София. Фестивалът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Община Пловдив и е част от Културния календар на..

публикувано на 21.07.24 в 07:49

В "Срещите" за Петър Берон и неговия "Рибен буквар"

[module="Media" entry="Audio" title="Предаването ''Срещите'' на 9 март" url="http://82.119.84.123/storage/Radio Plovdiv/2024/PREDAVANIA_2024/PUBLICISTIKA/Sreshti/SRESTITE_09,03,2024.mp3" download="false" class=""  Да си спомним за учения енциклопедис Петър Берон и неговия "Рибен буквар", който стана на 200 години.                             Гост на..

обновено на 20.07.24 в 10:11