Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тома Спространов- как рокендрола покори Пловдив

Снимка: БГНЕС
 12 април 1954 е рожден ден на рокендрола, защото на тази дата американският певец Бил Хейли записва тоталния хит  Rock Around the Clock. По този случай се свързах по телефона с радиолегендата Тома Спространов.
-Здравей, Томи! Честит рожден ден на рокендрола! Това е една прекрасна дата, която е дала началото на едно невероятно успешно течение във съвременната музика! Ти имаш ли спомен кога за пръв път чу Rock Around the Clock?
-Когато бях малък и се разхождах из нашия квартал в една съседна къща на ул."Тракия" слушаха много силно музика. По тоя пример и аз по моето радио, което беше един стар "Адмирал" отпреди 9-ти септември, слушах радио-станции подобни на радио Истанбул , радио Анкара и прочутата "Гласът на Америка", която беше на арабски език, т.е. от Бейрут. Ние слушахме "Бейрута" и като се срещахме в училище, си говорехме какво сме чули по "Бейрута". 
Между другото бях научил, че ако стана рано- рано преди училище в 5.30- 6 слушах предаването, което се повтаряше и вечерта.Фактически казвах на моите съученици кои парчета ще чуят. Тогава вървяха парчета от така наречената музика do-wop  с общо взето тъмнокожи вокали се имитираше негърската музика. Моят първи любимец беше Бил Хейли и неговите "Комети", защото той пръв тръгна с Rock Around the Clock,  Mambo Rock, Razzle Dazzle- едни страхотни парчета, които идваха от музиката , наречена ритъм енд блус, или още буги-вуги. Така, че буги-вугито се превърна в рокендрол. Rock значи люлея се , а roll- премятам се... падаше едно голямо танцуване. Мойте първи спомени имам точно с тия парчета, с разни групи като Фор ейджис- четирте аса и моят страшно любим изпълнител Литъл Ричард- един тъмнокож певец , който измисляше сам своите песни. Фактически той измисли химна на рокендрола, който се наричаше Tutty Frutty. Беше едно безмислено нареждане на срички: wop bop a loo bop a lop bom bom... и тези безмислени срички се нареждаха в една бясна музика, при която всички танцувахме...Между другото обичах да слушам така радиото, че да чуват и съседите! Рокендрол не може да се слуша тихо!...
Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив има нужда от Музей на мозайките

В програма „Точно днес“ ще ви запознаем с туристическия маршрут „ По пътя на мозайките “, който включва шест обекта от богатото историческо наследство на Пловдив.  Започва се от серийния обект „Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“, който е вписан в Индикативната листа на Република България в..

обновено на 01.05.24 в 09:04

Отиде си писателят Здравко Попов

Снощи на 85- годишна възраст почина известният пловдивски писател Здравко Попов. Той е роден през 1939 година в Пловдив. Следвал е  Българска филология . Работил е като журналист, библиотекар, частник-дърводелец. Автор на осем сборника с хумористични разкази: „Акорди извън клавиатурата“ (1974), „Кон на втория етаж“ (1983), „Големият маратон“ (1989,..

публикувано на 01.05.24 в 07:29

Базар "Капана" отваря с четири благотворителни каузи

Днес се открива великденското издание на базар „Капана“, което се провежда на пешеходния мост до Централна Поща в Пловдив. В него своите ръчно изработени изделия представят 85 творци. Базар „Капана“ продължава до 6 май, а от 9-ти до 12 май на същото място ще се проведе Капана Фест, с множество концерти на откритите сцени. Идеята на..

обновено на 01.05.24 в 07:08
Николай Илчевски

Николай Илчевски с първи роман

Срещнахме се с  писателя Николай Илчевски, който след повече от една дузина книги  ни разказа за раждането на първия си роман - "Гневник на селския кмет". "...Mнозина искат автографи и, когато това е заявено в поръчката, на драго сърце подписвам книгите - при това с голямо старание, а често и с малка рисунка. Казвам това, за да се уточним, че ако..

публикувано на 30.04.24 в 14:50

Великите европейци - Енрико Ферми

Красивата италианска еврейка Лаура казва: „Познанието винаги е за предпочитане пред невежеството”. По този повод пък нейният мъж, гениалният италиански физик Енрико Ферми, може да е задал някой от знаменитите си въпроси, например: „Натрупването на какво количество невежество би довело до производството на един грам познание?” Тази история ми..

публикувано на 01.05.24 в 09:30