Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако не се промени, политическата ситуация ще се изроди

"Кризата е чисто политическа. Тя не засяга държавата като функциониране, като институции. Напротив, видяхме, че  при всичките рискове от промените в Конституцията, чисто институционално се справихме и имаме служебна власт". Това заяви политологът Цветанка Андреева.

Тя обаче уточни, че проблемите идват от политическата криза, която дестабилизира властта и ни кара да губим скорост за основните приоритети, които досега в Сглобката са стояли като обща цел за коалиционните партньори - еврозона, Шенген, реформи. 

Вкопчването на политиците в идеята, че едва ли не МВР ще прави изборите, звучи абсурдно. МВР и Прокуратурата имат своята роля по време на изборите, но то е в сферата на нарушенията.

 "Гаранцията за демокрацията не се дава от МВР. Изборният процес е гарантиран през контрола на партиите, през контрола на гражданите. Нека бъдем спокойни като избиратели и да отидем на избори, които да дадат легитимност на политиците да  сформират властта в държавата".

По думите на Андреева, предизвикателствата пред Служебния кабинет са свързани с това, че той е започнал да функционира в едни поредни, но много високорискови скандали - битката на черния пазар, компроматна война и взаимни обвинения в корупция и лоши управленски практики и в тази среда той ще трябва да отсее съществуващите реални корупционни модели, за да ги премахне и от друга страна, да не стане съучастник в  кампанията на черен пиар. 

За избора на  МС министър Гвоздейков да  организира изборите, тя заяви, че се е търсела компромисна фигура, която да успокои електорално хората от либералната Коалиция, но те го приемат като  човек, който е предател за тях. "Страхувам се, че няма да могат да намерят консенсусна фигура, защото всеки става потенциално атакуем, който и да отговаря за изборите. Все пак, по-добре е да бъде фигура, отдалечена от точките на конфликт, както е в МВР. В този смисъл решението е донякъде желание да се избяга от точката на конфликт.  Оспорването на честните избори обаче е част от предизбораната кампания".

Андреева бе категорична, че е възможно на политическия терен да се появи нов политически играч, ако не на предстоящите, то - на следващите избори. "Ако ситуацията сега не се промени, тя ще се изроди. В този смисъл новият играч може и да има образа на поредния популист, който да грабне електоралното недоволство и да стане първи на  изборите, без да има потенциала да се справи с кризите в държавата. Това видяхме преди няколко години с ИТН, ПП, подозирам, че нещо подобно ще се случи след време".  

Криза има и в дясното, има и в левицата, но наказателният вот често води популистки нагласи. Като задача пред анализаторите Андреева открои необходимостта от изследване на негласуващите и това, как нашите политици изграждат коалиционната си култура, "защото оттук насетне кабинетите, които ще се сформират,  ще бъдат коалиционни. Това, което дава потенциал за стабилна коалиция е, че по прогнози, в Парламента отново ще преобладават проевропейските партии и има база, на която да се стъпи, за да се продължи с приоритетите през обществото и държавата".

Интервю - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Икономическият оптимизъм за България се отлага с две години

При годишна инфлация от 3% очевидно не можем да кандидатстваме нито тази, нито слдеващата година за еврозоната, а след скандалите в управлението мисля, че и Шенген трябва да го забравим, така че п редлагам да отложим големия оптимизъм за България за 2026- 2027 година. Това сочи анализ на макроикономиста рпоф. Боян Дуранкев, направен в предаването..

публикувано на 30.04.24 в 16:19
Тома Белев

По корупционната магистрала се движат партиите на статуквото

Корупционна магистрала и бърза "зелена" писта за големи инвестиционни проекти, които ще се оценяват в двойно по-кратки срокове или ще се приемат чрез мълчаливо съгласие. Целта – да се улеснят фирми от партийните обръчи в усвояването на средства.  Това е едната гледна точка към определяните като скандални промени в Закона за насърчаване на..

публикувано на 30.04.24 в 16:16

Броят на бежанците от Украйна у нас е като в началото на войната

Броят на украинските бежанци, които пристигат в Пловдив, бягайки от войната в Украйна, в момента е същият, както от началото на конфликта. Всеки ден от 3 до 5 семейства идват в нашия хуманитарен център само с един куфар и дете в ръце, обясни за програма "Точно днес" Наталия Елис, председател на фондация  „Юкрейн Съпорт енд Реноватион“. Според нея..

публикувано на 30.04.24 в 10:22

Подготовката за изборите 2 в 1 в Пазарджик върви добре

Подготовката за предстоящите избори за европарламента и за народни представители за 50-то НС у нас върви нормално. Формирани са всички секции на територията на Пазарджик, като те общо са 350, без секциите в специализираните учреждения и подвижните СИК. Това съобщи в предаването "Точно днес" Антони Върбев , председател на 13-та РИК Пазарджик.  Вече..

публикувано на 30.04.24 в 10:22

Твърдите електорати ще изнесат битката на предстоящия вот

Разочарованието на българите от политическите събития през последните месеци, се оказва определящо за начина, по който сега те гледат на политическата ситуация у нас.  Това сочат данните от национално представително изследване на социологическа агенция Екзакта, проведено в периода от 11 до 18 април чрез пряко интервю „лице в лице” сред 1020..

обновено на 30.04.24 в 09:44