"Кризата е чисто политическа. Тя не засяга държавата като функциониране, като институции. Напротив, видяхме, че при всичките рискове от промените в Конституцията, чисто институционално се справихме и имаме служебна власт". Това заяви политологът Цветанка Андреева.
Тя обаче уточни, че проблемите идват от политическата криза, която дестабилизира властта и ни кара да губим скорост за основните приоритети, които досега в Сглобката са стояли като обща цел за коалиционните партньори - еврозона, Шенген, реформи.
Вкопчването на политиците в идеята, че едва ли не МВР ще прави изборите, звучи абсурдно. МВР и Прокуратурата имат своята роля по време на изборите, но то е в сферата на нарушенията.
"Гаранцията за демокрацията не се дава от МВР. Изборният процес е гарантиран през контрола на партиите, през контрола на гражданите. Нека бъдем спокойни като избиратели и да отидем на избори, които да дадат легитимност на политиците да сформират властта в държавата".
По думите на Андреева, предизвикателствата пред Служебния кабинет са свързани с това, че той е започнал да функционира в едни поредни, но много високорискови скандали - битката на черния пазар, компроматна война и взаимни обвинения в корупция и лоши управленски практики и в тази среда той ще трябва да отсее съществуващите реални корупционни модели, за да ги премахне и от друга страна, да не стане съучастник в кампанията на черен пиар.
За избора на МС министър Гвоздейков да организира изборите, тя заяви, че се е търсела компромисна фигура, която да успокои електорално хората от либералната Коалиция, но те го приемат като човек, който е предател за тях. "Страхувам се, че няма да могат да намерят консенсусна фигура, защото всеки става потенциално атакуем, който и да отговаря за изборите. Все пак, по-добре е да бъде фигура, отдалечена от точките на конфликт, както е в МВР. В този смисъл решението е донякъде желание да се избяга от точката на конфликт. Оспорването на честните избори обаче е част от предизбораната кампания".
Андреева бе категорична, че е възможно на политическия терен да се появи нов политически играч, ако не на предстоящите, то - на следващите избори. "Ако ситуацията сега не се промени, тя ще се изроди. В този смисъл новият играч може и да има образа на поредния популист, който да грабне електоралното недоволство и да стане първи на изборите, без да има потенциала да се справи с кризите в държавата. Това видяхме преди няколко години с ИТН, ПП, подозирам, че нещо подобно ще се случи след време".
Криза има и в дясното, има и в левицата, но наказателният вот често води популистки нагласи. Като задача пред анализаторите Андреева открои необходимостта от изследване на негласуващите и това, как нашите политици изграждат коалиционната си култура, "защото оттук насетне кабинетите, които ще се сформират, ще бъдат коалиционни. Това, което дава потенциал за стабилна коалиция е, че по прогнози, в Парламента отново ще преобладават проевропейските партии и има база, на която да се стъпи, за да се продължи с приоритетите през обществото и държавата".
Интервю - звуковия файл:
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..