Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако не се промени, политическата ситуация ще се изроди

"Кризата е чисто политическа. Тя не засяга държавата като функциониране, като институции. Напротив, видяхме, че  при всичките рискове от промените в Конституцията, чисто институционално се справихме и имаме служебна власт". Това заяви политологът Цветанка Андреева.

Тя обаче уточни, че проблемите идват от политическата криза, която дестабилизира властта и ни кара да губим скорост за основните приоритети, които досега в Сглобката са стояли като обща цел за коалиционните партньори - еврозона, Шенген, реформи. 

Вкопчването на политиците в идеята, че едва ли не МВР ще прави изборите, звучи абсурдно. МВР и Прокуратурата имат своята роля по време на изборите, но то е в сферата на нарушенията.

 "Гаранцията за демокрацията не се дава от МВР. Изборният процес е гарантиран през контрола на партиите, през контрола на гражданите. Нека бъдем спокойни като избиратели и да отидем на избори, които да дадат легитимност на политиците да  сформират властта в държавата".

По думите на Андреева, предизвикателствата пред Служебния кабинет са свързани с това, че той е започнал да функционира в едни поредни, но много високорискови скандали - битката на черния пазар, компроматна война и взаимни обвинения в корупция и лоши управленски практики и в тази среда той ще трябва да отсее съществуващите реални корупционни модели, за да ги премахне и от друга страна, да не стане съучастник в  кампанията на черен пиар. 

За избора на  МС министър Гвоздейков да  организира изборите, тя заяви, че се е търсела компромисна фигура, която да успокои електорално хората от либералната Коалиция, но те го приемат като  човек, който е предател за тях. "Страхувам се, че няма да могат да намерят консенсусна фигура, защото всеки става потенциално атакуем, който и да отговаря за изборите. Все пак, по-добре е да бъде фигура, отдалечена от точките на конфликт, както е в МВР. В този смисъл решението е донякъде желание да се избяга от точката на конфликт.  Оспорването на честните избори обаче е част от предизбораната кампания".

Андреева бе категорична, че е възможно на политическия терен да се появи нов политически играч, ако не на предстоящите, то - на следващите избори. "Ако ситуацията сега не се промени, тя ще се изроди. В този смисъл новият играч може и да има образа на поредния популист, който да грабне електоралното недоволство и да стане първи на  изборите, без да има потенциала да се справи с кризите в държавата. Това видяхме преди няколко години с ИТН, ПП, подозирам, че нещо подобно ще се случи след време".  

Криза има и в дясното, има и в левицата, но наказателният вот често води популистки нагласи. Като задача пред анализаторите Андреева открои необходимостта от изследване на негласуващите и това, как нашите политици изграждат коалиционната си култура, "защото оттук насетне кабинетите, които ще се сформират,  ще бъдат коалиционни. Това, което дава потенциал за стабилна коалиция е, че по прогнози, в Парламента отново ще преобладават проевропейските партии и има база, на която да се стъпи, за да се продължи с приоритетите през обществото и държавата".

Интервю - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54