"Демокрацията в България си функционира, има всички институции – има президент, има правителство, има парламент, няма някаква драма. Това, че в предизборно време, се вдига тонът на разговора, и се започват с номерата, които трябва да ги позиционират по-добре преди изборите, е напълно логично. Няма нищо фрапантно. Проблемът е, че действително, в последните години, ще се съберат шести избори. Доста много е за една демокрация. Но хайде, да си го кажем, петнайсет минутното разкарване до близката изборна секция, не е чак такъв проблем и не е причина за умора“, това заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив професор Милко Палангурски, историк от ВТУ „Свети свети Кирил и Методий“.
Той припомни, че преди всички последни избори, е имало по един скандал. Най-важното е да не се превърне НС в предизборно бюро.
Професор Милко Палангурски коментира и новите поправки в Конституцията. Според него е нормално да има напрежение, тъй като те не са прилагани до този момент, но то бързо се преодолява.
„Остава изпълнителната власт, в лицето на МС, да проведе изборите, за които е повикано на власт. Не мисля, че административно и законово, ще е проблем да се проведат поредните избори. Разбира се, пак ще има оплаквания от загубилите, че има купен вот и т.н. Но е време да спрем да хленчим, че Конституцията ни е виновна. Не ни е виновна Конституцията. Виновни са политическите партии, които не винаги се усещат къде е мярката на борбата в политическо отношение. Не бива да се преминават границите, след които няма връщане“, категоричен е професор Минко Палангурски.
Историкът е категоричен, че България в момента не е в криза, тъй като функционира държавата, дори е в по-добро състояние от предходните избори, защото има бюджет.
„Най-после нашите политици трябва да разберат, че рано или късно, ще трябва да управляват заедно. Или поне част от тях. И казаните думички, хвърлените камъни в чуждото поле, понякога се връщат като бумеранг. И карат избирателя да се чувства измамен, пренебрегнат. А всъщност той решава“, коментира още професор Палангурски и припомни, че Горският дебне.
Цялото интервю с професор Милко Палангурски можете да чуете в звуковия файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..