Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България не е в криза, но Горският дебне зад ъгъла

"Демокрацията в България си функционира, има всички институции – има президент, има правителство, има парламент, няма някаква драма. Това, че в предизборно време, се вдига тонът на разговора, и се започват с номерата, които трябва да ги позиционират по-добре преди изборите, е напълно логично. Няма нищо фрапантно. Проблемът е, че действително, в последните години, ще се съберат шести избори. Доста много е за една демокрация. Но хайде, да си го кажем, петнайсет минутното разкарване до близката изборна секция, не е чак такъв проблем и не е причина за умора“, това заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив професор Милко Палангурски, историк от ВТУ „Свети свети Кирил и Методий“.

Той припомни, че преди всички последни избори, е имало по един скандал. Най-важното е да не се превърне НС в предизборно бюро.

Професор Милко Палангурски коментира и новите поправки в Конституцията. Според него е нормално да има напрежение, тъй като те не са прилагани до този момент, но то бързо се преодолява.

„Остава изпълнителната власт, в лицето на МС, да проведе изборите, за които е повикано на власт. Не мисля, че административно и законово, ще е проблем да се проведат поредните избори. Разбира се, пак ще има оплаквания от загубилите, че има купен вот и т.н. Но е време да спрем да хленчим, че Конституцията ни е виновна. Не ни е виновна Конституцията. Виновни са политическите партии, които не винаги се усещат къде е мярката на борбата в политическо отношение. Не бива да се преминават границите, след които няма връщане“, категоричен е професор Минко Палангурски.

Историкът е категоричен, че България в момента не е в криза, тъй като функционира държавата, дори е в по-добро състояние от предходните избори, защото има бюджет.

„Най-после нашите политици трябва да разберат, че рано или късно, ще трябва да управляват заедно. Или поне част от тях. И казаните думички, хвърлените камъни в чуждото поле, понякога се връщат като бумеранг. И карат избирателя да се чувства измамен, пренебрегнат. А всъщност той решава“, коментира още професор Палангурски и припомни, че Горският дебне.

Цялото интервю с професор Милко Палангурски можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49