Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градината пази духа на Вазов и е най- подходящо да носи името му

Историкът Стефан Шивачев подкрепя идеята градината на ул. "Христо Г. Данов" да носи името на Иван Вазов. Той се вкючи в дискусията, подета от администрацията на район "Централен" не само с аргументи от документите, но и с тезата, че Пловдив дължи на Патриарха на българската литература този спомен и признателност.

Да, наистина идеята за създаването на градината е на княз Дондуков - Корсаков, ръководител на временното рускко управление в Пловдив. Но той остава тук 6 месеца, в които се извършва планирането, а истинската работа започва след това. Така името му остава в общественото съзнание, но няма документи, в които тя да е наречена на неговото име.

Градината е известна като и "Градска", защото е на общината в Пловдив и като отлика от "Княжеската", поръчана от държавата, в лицето на Алеко Богориди.

Стефан Шивачев обаче припомня, че тази градина е мястото най- свързано с  живота на Иван Вазов в Пловдив.

Той идва тук през 1880 година и остава в продължение на шест години в къща на ул. " Бетовен" - точно срещу градината. Тук пише "Немили- недраги", "Чичовци" и т.н На отсрещната страна е къщата на издателя Драган Манчов, където Вазов и Констнантин Величков издават вестник "Народний глас", тук Вазов издава и първото българско научно списание.

Иван Вазов е колос в българската история и литература и затова Пловдив може му се отблагодари с това да кръсти на негово име градината. Още повече, че на княз Дондуков има  кръстена улица в центъра на града и паметта му е отчетена по този начен, припомни още Шивачев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Откриваме късно бъбречните заболявания с риск за увреждане

Близо 100 души с различни оплаквания потърсиха консултация при безплатните профилактични прегледи за бъбречни заболявания в УМБАЛ "Пловдив" . Те се проведоха в последната седмица на февруари. Поводът беше втората седмица на март, в която се отбелязва Световният ден за борба с бъбречните заболявания.   Кампанията е продиктувана и от..

публикувано на 10.03.25 в 11:19

ПП-ДБ ще подкрепи текстове в бюджета, но не и корупционните

ПП-ДБ ще подкрепи някои от текстовете в бюджет 2025 при гласуването му на второ четене, но не и тези, които пораждат съмнения за корупционни практики. Това коментира Атанас Атанасов, председател на ДСБ и зам.-председател на Народното събрание. Припомням, че на първо четене ПП-ДБ не подкрепиха държавния бюджет. На първо четене текстовете в него..

публикувано на 10.03.25 в 10:28

Образованието ни е стереотипно и убива въображението

Образователната система у нас все още е прекалено теоретична, децата трябва да опознават, да преживяват, да откриват. Това коментира Веселина Петрова, която в края на миналата седмица бе отличена като студент на годината 2024 на Педагогическия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски".   Според нея въпреки реализираните STEM кабинети и..

публикувано на 10.03.25 в 09:41

Спасяването на евреите е като пътеводна звезда за хората

Точно преди 82 години около 600 еврейски семейства от Пловдив са събрани в 2 часа през нощта на 9 март в двора на еврейското училище. Всички е трябвало да се качат на влаковете на смъртта и да бъдат откарани в концлагери. Тогава митрополит Кирил прескочил оградата отишъл при тях и им казал, че ще легне на релсите, но няма да позволи влаковете..

публикувано на 10.03.25 в 08:13

Ружка Генова в "Добро утро, ден!"

Ружка Генова  е наш гост в първата седмица на март 2025 година.  В края на 2022 година международната майсторка по шахмат бе обявена за училищен ръководител №1 от Министерството на младежта и спорта. Ружка Генова е директор на Спортно училище „Васил Левски“- Пловдив от 1 юли 2019 година, преди това от 2001 до 2013 година е била заместник-директор..

обновено на 07.03.25 в 16:46