Икономическият анализатор обясни, че всяка една средна стойност крие риск от заблуди, тъй като това означава, че някои домакинства повишават доходите си. Други обаче заради инфлационните процеси и липсата на индексация на заплатите са попаднали в групата, която е загубила покупателна способност миналата година.
„Всъщност много от българските домакинства имат сериозен проблем да покриват своите разходи, много от тях живеят на кредит, взимат заеми или се лишават от важни и необходими неща, ограничават почивки, покупката на дрехи и т.н.“, коментира Мишев.
Той добави още, че липсата на буфер за покриване на непредвидени разходи при домакинствата е притеснителна тенденция. Аргументира се с това, че липсата на заделени средства означава, че хората биха се принудили да вземат заем, който да изплащат после. Това от своя страна означава – лишаване от бъдещи разходи заради изплащането му.
Според него не е изненада, че българинът е използвал ръста на доходите си главно за храни и безалкохолни напитки, както и за поддържане на жилището.
„Почти нищо не е отишло за пътувания и културни развлечения, което означава, че на практика полученото е изразходвано.
В дългогодишен план (10 години) се вижда, че при масовите стоки все пак покупателната способност на българското домакинство е нараснала. Това е една позитивна тенденция, но тя е свързана и с това, че имаме намаляващо население.
Това са средни стойности и се делят на база това, което се генерира и различната основа, която се появява през годините“, каза Мишев.
Той добави обаче, че през последното тримесечие се наблюдава положителна тенденция – на намаляване цените на основните хранителни стоки.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..