Преподавателят по български език и литература Стефка Станчева, представя днес първата си книга. В Пловдив тя е по покана на клуб „Аптека за душата“. Стефка Станчева е от Каварна, но живее и работи в София.
Книгата „Добруджанският феникс“ е художествен разказ за личността на Яни Хаджиянев, български издател, писател, журналист, общественик и деен участник в борбата за освобождението на Добруджа. Бил е главен редактор на вестник „Ново единство“, както и редактор на вестниците „Единство“, „Добруджански глас“, на списанията „Поле“, „Златна Добруджа“. Пише разкази, които публикува във вестник „Ново единство“. Автор е и на книгите „Смехът на Добруджа“, „Суша“, „Добруджанци“, които издава в Добрич. Подписва се с псевдонима Калиакренски.
„Откъде ми дойде идеята да разкажа за Яни Калиакренски? За мой срам, аз не знаех нищо за този човек. Преди около две години, видях покана, че ще има представяне на преиздадена книга на Яни Калиакренски. Бях в Каварна, беше лято. Отидох на представянето, взех си негови книги. Толкова интересно ми стана и толкова болно в същото време, че за един такъв голям човек, голяма личност, добруджанец и българин, аз не знаех почти нищо. Знаех, че е роден в края на 19-и век, че се е борил с перото си срещу посегателствата на румънстката власт, по време на окупацията на Добружда. Окупациите са две, той хваща втората. В същото време, докато бях на това представяне, усетих личността на Яни Калиакренски много близка. Той е бил един изключително скромен човек, който е свършил толкова много работа за Добруджа.
Буквално същото вечер, реших да започна да пиша, но въобще не знаех с какво се захващам, защото имаше много малко информация за неговия живот. Но, все пак, в архива намерих добри неща, полезни, които можах да използвам. Много ми помогнаха и вестниците, отпреди сто години. Трябваше да се потопя в онова време и да си отговоря на въпроса – защо той е бил принудително забравен.
Да, книгата е роман. Опитала съм се да направя една плетеница между всичко, което знам за Яни Калиакренски и герои, които са моя фикция. Тези герои не са самоцелни. Ако трябва да представя някакво качество на Яни Калиакренски, е необходимо да го поставя в ситуация, за да има такава, трябва да има различни герои. Тази е идеята за някои от персонажите в книгата. В нея има и много по-малки истории, на фона на основната сюжетна линия“, разказва Стефка Станчева.
В момента, тя работи върху втория роман от трилогията „Благословената земя“, който също е свързан с Добруджа и е и със заглавие „Мигът на Дора“.
Стефка Станчева е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..
Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова, Катрин..
С „ Живописни рисунки “ на Бояна Попова Градската художествена галерия сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г. Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...
„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“. Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..
Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията. Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..