Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Важна е приемствеността в опазването на мозайките

| Интервю
Снимка: Михаил Косев

Историята с продължение, която вече ви разказахме с доц. Елена Кантарева, за това как в Пловдив се подготвя туристически маршрут "По пътя на мозайките", от реставратора Димитър Станчев ще научим за неговата работа и опазването на безценните мозайки в Епископската базилика на Филипопол. Той е ръководител на трите обекта - Епископска базилика на Филипопол, Малката базилика и сграда "Ирини".

"Мечтата ми е да успеем да получим признание от ЮНЕСКО", каза Димитър Станчев. Той смята, че е особено важно да има приемственост при опазването на наследството от миналото ни.

Туристическият маршрут започва от серийния обект „Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“, който е вписан в Индикативната листа на Република България в ЮНЕСКО през 2018 година. Той се състои от Епископската базилика на Филипопол, Малката базилика и Късноантична сграда „Ирини“, изградени и функционирали в периода IV – VI век, в които е представено специфичното мозаечно наследство на Филипопол. Тези и още три обекта от есента ще бъдат включени в маршрута. Другите обекти са сгради, разкрити от археолозите в центъра на Пловдив. Първата е т.нар. сграда "Нарцис", втора е сградата открита на адрес - бл. 21 до Епископската базилика, от която има експонирани два фрагмента в сграда "Ирини". Третият обект е Античната Синагога, от която е запазеното пано в Регионалния археологически музей.

В записа може да чуете интервю с реставратора Димитър Станчев, както и да видите филма, от петък, 3 май в социалните платформи на Радио Пловдив. 

В празничните дни обектите ще останат отворени от 09:00 до 18:00 часа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Времето на алафрангата" гостува в Смолянския музей

Регионален етнографски музей – Пловдив гостува на РИМ „Стою Шишков“ – Смолян с една забележителна изложба. „ Времето на алафрангата “ e интересен поглед към възрожденската действителност в един многовековен и многоетничен интеркултурен град като Пловдив, който и в миналото, и днес винаги е бил част от Европа. Алафрангата е разказ, пренасящ във времето..

публикувано на 10.07.24 в 14:13

Здравка Евтимова получи Националната Вазова награда

Националната литературна награда  „Иван Вазов“ тази година ще бъде връчена на официална церемония  в рамките на Вазовите дни на писателката и преводачка на англоезична литература Здравка Евтимова. Решението за удостояването й с приза бе взето единодушно през юни  от 9-членна комисия с председател заместник-кметът Калина Чилингирова и..

публикувано на 09.07.24 в 10:26

Излезе "Градът не забравя" на Богдан Русев

Завършващият роман " Градът не забравя " от трилогията за Бързаков и Филипова излезе от печат на 18 юни. Този път заплетеният случай започва от Пловдив , но води в София, а залогът — повече от сериозен: животът на психоложката Агнес Филипова.  В тази трета част от нашумялата поредица гениалната д-р Филипова и Бързаков най-сетне са решили да..

обновено на 09.07.24 в 10:06

"Образът като преживяване" се открива в галерия "Пловдив"

Откриването на изложбата „ Образът като преживяване “ ще се проведе днес, 9 юли в галерия „Пловдив“, ул. „Авксентий Велешки“ 20 /Общински съвет/.  От Дружеството на пловдивските художници отбелязват: В изложбата участват 38 автори, членове на ДПХ и външни гости. Представена е живопис, графика, скулптура, рисунка, N форми.  Заобикалящият ни свят..

публикувано на 09.07.24 в 07:38

Сюзанна Василевска за любовта към театъра

Сюзанна Арутюнян – Василевска бе гост в първото юлско издание на предаването Клуб "Неделя". Тя е директор на Драматичен театър – Пловдив.  О сновните цели и задачи, които си е поставила в новата й роля на ръководител, бяха една част от темите на разговора в студиото.  "Пловдив е мястото където аз обожавам да живея и не мога да си представя живота..

публикувано на 08.07.24 в 15:27