На 20 май всички държавни университети и някои от частните обявиха, че няма да отворят врати за студентите в знак на протест. Това се казва в отворено писмо, подписано от 44 ректори на български висши училища до държавните институции.
Ректорът на ПУ проф. Румен Младенов не се е подписал под този документ на Съвета на ректорите. Там подписи са положили проф. Ангел Учиков, ректор на МУ-Пловдив, проф. Жан Пехливанов, ректор на АМТИИ-Пловдив, доц. Боряна Иванова, ректор на АУ, проф. Галин Иванов-ректор на УХТ-Пловдив.
На 24 май всички преподаватели, учени, изследователи, работещи в българските висши училища, ще се включат в шествията по повод празника с протестни ленти на реверите. Така те ще демонстрират своето несъгласие с “пълното разминаване между думите и делата на българските политици и държавници”.
От Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) и от ПУ "П. Хилендарски" обявиха, че ще се включат в протеста."Ще участваме в протеста пред МФ на 20 май. До тази ситуация се стигна заради недостига на средства в държавата, нямам друго обяснение", коментира в предаването "Ден след ден" Константин Мечев, помощник-ректор на АМТИИ и председател на синдиката към КНСБ.
Той припомни, че заплатата на академичен кадър трябва да бъде 125 % от средната в страната, според приетия закон.
"Държавата прие политика, с която освободи студентите от такси. При нас са тези по "Педагогика по...", но не се увеличиха кой знае колко кандидат-педагозите. Според мен няма нужда са се прави това", каза той и подчерта, че в АМТИИ заплатите се изплащат редовно, защото имат консервативна финансова политика.
Мечев припомни, че заплатите във вузовете са били много ниски до 2020 г., когато са предприети мерки. "Заплатата на асистент, което е най-ниската академична длъжност, при нас бе 700 лв. до 2020 г., но от 2021 г. нарасна на 1300 лв. и от тогава расте непрекъснато. Всъщност държавата е предприела необходимото, за да увеличи заплатите. Ние настояваме да се изпълни това, което вече е прието".
Не е вярно, че Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" няма да се включи в националния протест, обявен на 20 май, каза в интервю за Радио Пловдив Борислава Петкова, председател на секция "Висше образование и наука" към КНСБ.
"Имаме съдействие от ректора и осигурен транспорт. Протестираме срещу нихилистичната политика на МФ, които сякаш отказват парите, които са планирани за увеличение на заплатите от 1 януари и от 1 април, както и за стипендиите за докторантите", посочи Петкова.
Тя припомни, че от 1 април заплатите на асистентите, които са част от академичния състав, би трябвало да са 2516 лв.
"Все по-трудно се случва университетите да осигурят собствени средства, за да "обират луфтовете" в заплащането. Имаме желязна дисциплина в ПУ, успявали сме да постигнем добри заплати, но разликите са драстични", каза още синдикалистката.
Интервютата на Емил Костов с Борислава Петкова от ПУ и Константин Мечев, помощник-ректор на АМТИИ, са в прикачения файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..