Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.
"Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни действия. Но истината е, че чакаме тези 39 милиона от няколко месеца, а всъщност те касаят увеличението, което беше обещано в периода от 1 януари до 30 март. Промените в закона за висшето образование след 13 март предвиждат много по сериозен ръст в заплатите, който тези 39 милиона не обезпечават финансово. Така че напрежението в сферата стои, но позитивното е, че вече водим конструктивен диалог. От нас се очаква да изпълним това, което управляващите са ни вменили като задължение със закона. Сумите, които се спрягат са около 140 -150 милиона лева, а по моя субективна преценка университетите нямат финансовия ресурс самостоятелно да се справят с тази финансова тежест", коментира в интервю за Радио Пловдив доцент Боряна Иванова, ректор на Аграрения университет в Пловдив.
Тя заяви, че университетите не са организации със стопанска цел и става дума за висококвалифицирани кадри, чието възнаграждение все пак трябва да кореспондира със средните равнища на заплащане в страната.
"Дори и с обещаното увеличение, което ще се покрие от 39-те милиона, заплатите на асистентите остават под стартовите заплати в много търговски вериги за дейности, които са буквално неквалифициран труд. Докато към нашия сектор има сравнително високи очаквания от гледна точка на квалификация, знания и умения, ползване на чужди езици и т.н.", каза още доцент Иванова.
Ректорът на Аграрния университет-Пловдив подчерта, че държавните висши учебни заведения не могат със собствени приходи да покрият заплатите, фиксирани в Закона за висше образование.
Тя допълни, че в момента има разочарование от страна на студентите, които тепърва трябва да заплащат обучението си през втория семестър, тъй като обещанията за безплатно висше образование не са изпълнени.
Цялото интервю с доцент Боряна Иванова можете да чуете в звуковия файл.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..