Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.
"Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни действия. Но истината е, че чакаме тези 39 милиона от няколко месеца, а всъщност те касаят увеличението, което беше обещано в периода от 1 януари до 30 март. Промените в закона за висшето образование след 13 март предвиждат много по сериозен ръст в заплатите, който тези 39 милиона не обезпечават финансово. Така че напрежението в сферата стои, но позитивното е, че вече водим конструктивен диалог. От нас се очаква да изпълним това, което управляващите са ни вменили като задължение със закона. Сумите, които се спрягат са около 140 -150 милиона лева, а по моя субективна преценка университетите нямат финансовия ресурс самостоятелно да се справят с тази финансова тежест", коментира в интервю за Радио Пловдив доцент Боряна Иванова, ректор на Аграрения университет в Пловдив.
Тя заяви, че университетите не са организации със стопанска цел и става дума за висококвалифицирани кадри, чието възнаграждение все пак трябва да кореспондира със средните равнища на заплащане в страната.
"Дори и с обещаното увеличение, което ще се покрие от 39-те милиона, заплатите на асистентите остават под стартовите заплати в много търговски вериги за дейности, които са буквално неквалифициран труд. Докато към нашия сектор има сравнително високи очаквания от гледна точка на квалификация, знания и умения, ползване на чужди езици и т.н.", каза още доцент Иванова.
Ректорът на Аграрния университет-Пловдив подчерта, че държавните висши учебни заведения не могат със собствени приходи да покрият заплатите, фиксирани в Закона за висше образование.
Тя допълни, че в момента има разочарование от страна на студентите, които тепърва трябва да заплащат обучението си през втория семестър, тъй като обещанията за безплатно висше образование не са изпълнени.
Цялото интервю с доцент Боряна Иванова можете да чуете в звуковия файл.
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..