Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините.
Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.
"Има различни хипотези за това, но основната е, че има намаляване на ваксинациите в Европа, особен след и по време на Ковид-19, хората са уморени.", подчерта специалистът. По думите му има два типа ваксинации, едните са при децата, другите са при възрастните хора, като при тях се наблюдава, че не се правят редовно на всеки 10 години.
"Вероятно при увеличението на заболяването става дума и за резултат от изолациите след Ковид-19, има и динамика на заболяванията на всеки няколко години, което не знаем защо става точно така.", смята още д-р Аспарух Илиев. Според него ваксинацията срещу коклюш при бременни жени е абсолютно безопасна, защото това е една от най-добре изследваните ваксини.
Д-р Илиев каза, че когато става дума за ваксинация на бременни жени винаги има притеснения, но тук няма основания. При новородените също е разрешено да се постави ваксина, но първите 6 до 8 седмици са най-опасни за тях, затова трябва жените да поставят ваксини при бременност, допълни още д-р Илиев. Той припомни, че до 2010 година ваксината е клетъчна, и тя е била с убити бактерии, като след тази година ваксината е друг вид и дава малко по-малка защита.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..