Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваксината срещу коклюш е една от най-изследваните и е безопасна

Коклюш е опасно заболяване за новородените в първите им седмици

| Интервю
Снимка: Личен архив

Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините.

Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа. 

"Има различни хипотези за това, но основната е, че има намаляване на ваксинациите в Европа, особен след и по време на Ковид-19, хората са уморени.", подчерта специалистът. По думите му има два типа ваксинации, едните са при децата, другите са при възрастните хора, като при тях се наблюдава, че не се правят редовно на всеки 10 години. 

"Вероятно при увеличението на заболяването става дума и за резултат от изолациите след Ковид-19, има и динамика на заболяванията на всеки няколко години, което не знаем защо става точно така.", смята още д-р Аспарух Илиев. Според него ваксинацията срещу коклюш при бременни жени е абсолютно безопасна, защото това е една от най-добре изследваните ваксини.

Д-р Илиев каза, че когато става дума за ваксинация на бременни жени винаги има притеснения, но тук няма основания. При новородените също е разрешено да се постави ваксина, но първите 6 до 8 седмици са най-опасни за тях, затова трябва жените да поставят ваксини при бременност, допълни още д-р Илиев. Той припомни, че до 2010 година ваксината е клетъчна, и тя е била с убити бактерии, като след тази година ваксината е друг вид и дава малко по-малка защита.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35