Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Удивителни за всички епохи са постиженията на Кирил и Методий

Да създадеш графична система за език, който съществува само говорим, е изключително сложна филологическа задача, с която се заемат и справят Кирил и Методий. От друга страна в 9-ти век защитата на правото на славяните да общуват с Бога на своя език е нещо удивително, каза в предаването "Точно днес" професорът медиевист Мария Шнитер. 

"Ако се замислим, със същите опити да се защити говоримия език в църквата, започва немската Реформация в средата на 15- ти век, а до средата на 20-ти век всички католици по света говорят на Бога единствено на латински език, който повечето от тях не разбират. В този смисъл сме изпреварил западния свят с няколко столетия"

Проф. Шнитер акцентира върху успешния дипломатически опит на Кирил и Методий да намерят път за трета християнска цивилизация в Европа с препратка към дефицита на умения за разрешаване на заливащите ни конфликти в нашето съвремие. Всеотдайност, усърдие, търпение, дързост са качествата, които водят двамата братя - първоучители и техните последователи. 

Не случайно Княз Борис Покръстител е един от малкото канонизирани български владетели, заради неговата надареност да провиди в бъдещето, поставяйки културата като темел на държавността. Когато поставим културата за начало, тогава пътят може да баде извървян много по- успешно, дори, когато държавата формално не съществува, но я има като държава на духа.

И днес България има нужда от такъв темел, върху който да гради, а той се отплаща най- достойно, защото малко подкрепа за културата дава големи резултати, каза още проф. Шнитер.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Обновяват уличното осветление в Асеновград

Община Асеновград започва да подменя уличното осветление в града по проект, финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост.  С нови LED осветители ще бъдат сменени 1747 стари натриеви, съобщи кметът Христо Грудев. По думите му предстои и подмяна на 128 електрически табла за улично осветление с нови, които имат вградени компоненти за..

обновено на 25.06.24 в 14:08

Силен ход за кабинет - Бойко Борисов да даде крачка назад

Как ще се конфигурира новото управление, или ще се наложи повторим изборите през есента, за сложните преговори, за правителство на малцинството лансирано от Бойко Борисов, говорим с политолога доц. Иван Начев . Доц. Начев каза, че поредните избори у нас донесоха умора от безкрайните гласувани през последните няколко години, както и това, че никой..

публикувано на 25.06.24 в 09:49

"Образователни маршрути-България" - от Атина до Пловдив

Ученици от Българското неделно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Атина са на посещение в Пловдив по проект на Министерството на образованието и науката. Ние сме в града за пет дни, съобщи директорът на училището Мими Ничева .  МОН отпуска средства по проекта "Образователни маршрути-България", с него децата, които се обучават в български..

публикувано на 25.06.24 в 09:05

Желязко Гагов е новият кмет на Панагюрище

Новият кмет на Панагюрище е Желязко Гагов, издигнат от Инициативен комитет, обяви Общинската изирателна комисия в Панагюрище. Гагов  води пред опонента си Никола Белишки от ГЕРБ-СДС с над 2 хиляди гласа.  За Желязко Гагов са гласували 5762 души или 28,62% от избирателите.  Така той  повтори победата си от местните избори през есента.  В първия..

обновено на 24.06.24 в 10:47
Татяна Буруджиева

Преговорите между партиите няма да са лесни

„Няма да са лесни преговорите между партиите, които ще вървят успоредно с консултациите при президента Румен Радев. Добре, че президентът свиква консултации. Можме да го приемем, че има още какво да се доизяснява с партиите по вариантите за правителство. Защото въпреки, че само две политически сили се отзоваха на поканата за разговори при ГЕРБ,..

публикувано на 24.06.24 в 10:33