Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Удивителни за всички епохи са постиженията на Кирил и Методий

Да създадеш графична система за език, който съществува само говорим, е изключително сложна филологическа задача, с която се заемат и справят Кирил и Методий. От друга страна в 9-ти век защитата на правото на славяните да общуват с Бога на своя език е нещо удивително, каза в предаването "Точно днес" професорът медиевист Мария Шнитер. 

"Ако се замислим, със същите опити да се защити говоримия език в църквата, започва немската Реформация в средата на 15- ти век, а до средата на 20-ти век всички католици по света говорят на Бога единствено на латински език, който повечето от тях не разбират. В този смисъл сме изпреварил западния свят с няколко столетия"

Проф. Шнитер акцентира върху успешния дипломатически опит на Кирил и Методий да намерят път за трета християнска цивилизация в Европа с препратка към дефицита на умения за разрешаване на заливащите ни конфликти в нашето съвремие. Всеотдайност, усърдие, търпение, дързост са качествата, които водят двамата братя - първоучители и техните последователи. 

Не случайно Княз Борис Покръстител е един от малкото канонизирани български владетели, заради неговата надареност да провиди в бъдещето, поставяйки културата като темел на държавността. Когато поставим културата за начало, тогава пътят може да баде извървян много по- успешно, дори, когато държавата формално не съществува, но я има като държава на духа.

И днес България има нужда от такъв темел, върху който да гради, а той се отплаща най- достойно, защото малко подкрепа за културата дава големи резултати, каза още проф. Шнитер.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47