Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето идва твърде бързо, а образованието изостава

Доц. Милена Цветкова е преподавател в журналистическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и изследва четенето и книгата като медия. На 24 май с нея говорим за създаването на навици за четене, за това как технологиите ги променят и за аудикнигите като алтернатива на печатните.

По думите й още в първите 1000 дни от човешкия живот се култивира връзката с четенето, но фаталното "изпускане на срока" за този навик е възрастта около 8-9 клас в училище.

"Има много голяма опасност да се получат полу - интелигентни, полу- функционалано грамотни хора".

Бъдещето идва твърде бързо, отбеляза доц. Цветкова, коментирайки развитието на технологите, които поставят съвременния човек в хаос от биещи се информационни канали.

За нея, макар и връщане към предписмения период, слушането на аудиокниги все пак е докосване до словото, слуша се реч и това е добро.

Доц. Цветкова акцентира върху това, че трябва да си стегнем образователните политики и програми и бюджети, за да подобрим функционалната грамотност на младите хора, за да се върне баланса и адаптивността, които са основата на интелигентността.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15