Той добави още, че погребването на владетел без оценките на историята за периода му на управление е цивилизационен подход и правилно отношение към историята, защото историята не е само възходи и успехи.
Подчерта също, че първите години (до 1912г.) от 31-годишното управление на Фердинанд са маркирани от политически успехи, свързани са с утвърждаване на българската държава.
„Последните години от управлението му са белязани от тежки катастрофи, но Фердинанд не е бил единственият, който е взимал решенията. България е парламентарна демокрация, не е авторитарна диктатура, за да носи цялата отговорност Фердинанд. Монархът не е взимал еднолично решенията.
Цар Фердинанд ще остане в историята като противоречива личност, но и доста такива има в новата история – противоречива личност е и Стамболов“, каза проф. Вачков.
Уточни още, че страната ни макар и една от най-старите държави в Европа няма традиция за погребване на владетелите си, което от своя страна е символ на държавност. Сега обаче има възможност да я създаде поне в новата история на страната ни.
Интервюто на Антоанета Петричанска с проф. Даниел Вачков е в звуковия файл.
Снимки: Милко Петров, Радио Пловдив
Може ли да се обезпечи честността на изборите при така конституирания служебен кабинет, съгласно новата поправка в Конституцията? Маша или преграда е МВР за купуването на гласове? Има ли „епидемия“ сред полицейските началници и как вътре в МВР действа Организирана престъпна група? Темата коментираме с Иван Демерджиев , бивш служебен министър на..
Съвсем скоро Пловдив ще има нов заместник-кмет с ресор транспорт. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров, след като преди месец титулярката на поста Савина Петкова подаде оставка. В момента длъжността й изпълнява другият заместник-кмет Атанас Славов. По повод исканата оставка от групата на „Продължаваме промяната-Демократична..
Преизбирането на Тръмп няма как да повлияе върху българския политически хаос. Така политологът и бивш евродепутат проф. Светослав Малинов коментира тезата, че партиите от 51-то НС изчакваха изборите в САЩ преди началото на преговорите за съставяне на правителство. Добави още, че у нас проблемът е конкретен – невъзможност да се формира..
На 6 ноември в гр. Мадан бе проведен форум „Професионалното образование и бизнесът – заедно за развитието на човешкия капитал“. Събитието бе организирано от домакина ПГ „Васил Димитров“ – Мадан в партньорство с ХОЛДИНГ КЦМ 2000 , с участието на Христо Каменов – директор на професионалната гимназия, Румен Цонев - главен изпълнителен директор на..
С международна научна конференция Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 30 години от създаването си. Темата на форума е "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки". Заявките за участие са повече от 90. Участват водещи..