Приключиха дейностите по реставрация и възстановяване на авторската мозаечна композиция на големия български творец Трифон Неделчев пред ДКЦ-5 в район "Тракия". Мозаечната композиция е във водната площ пред поликлиниката и е изработена през 1980 г.
В процеса на работата Трифон Неделчев възстанови, както над 40- годишните следи на времето, така и последствията от вандалски прояви, довели до изкъртване със сила и механично усилие на редица мозаечни елементи.
Днес мозаечният шадраван е не само възстановен като произведение на изкуството, но и работещ. Още през миналата година на съоръжението бе монтирано арт осветление, подменена бе системата, помпата, хидроизолацията и дюзите.
Предвижда се поставянето на камери, които да спомогнат за предотвратяване на вандалските прояви.
Припомняме, че през август миналата година, двете големи мозаечни пана върху фасадата на бл. 15 в ж.р. „Тракия“ също бяха реставрирани от Трифон Неделчев, който е автор на паната, създадени през 80-те години на миналия век, в съавторство с Маргарита Томова и Александър Балдев. Неделчев, който живее постоянно в Германия, прие работата с радост, като осигури скъпоструващите материали за своя сметка и се отказа от авторски хонорар в полза на доброто дело.
„Ежегодно в бюджета на община Пловдив чрез отдел „Култура, археология и културно наследство“ се залагат средства за реставрация на монументално изкуство. По това перо бяха реставрирани мозайките на Йоан Левиев в подлеза на Чифте баня, паметника на Захари Стоянов, паметника на Момотаро от Окаяма, „Рибарчето“ и чешмата "Хорцето", намиращи се в Цар Симеоновата градина и други. Община Пловдив ще продължава да полага усилия и грижа за опазване и управление на един правно недобре защитен сегмент на културното наследство в България - фасадното монументално изкуство, създадено през последните 70 години, коментира заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов и призова да не се допускат вандалски прояви.
Двете реставрирани пана, заедно с шадравана, разположен в откритото градско пространство пред ДКЦ V са заведени в баланса на администрацията на район „Тракия“, която занапред ще полага грижи за тяхното поддържане.
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..