Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нечистоплътната битка в политиката отблъсква хората

Макар и различна ситуацията след шестите извънредни избори в страната поставя все същия въпрос -  ще имаме ли правителство? А иначе, ако обобщим резултатите - двойна победа на ГЕРБ в изборите 2в1, 7 партиен Парламент у нас с новата партия "Величие", а "Възраждане" изпраща свои представители в Брюксел. И всичко това на фона на рекордна ниска избирателна активност. Темата в програма "Точно днес" коментира Дани Каназирева, бивш областен управител на Пловдив и бивш народен представител.

Според нея резултатите от изборите и ниската избирателна активност са били лесно предвидими. 

"За съжаление обаче ударихме "дъното" и подобна избирателна активност не е имало от 90-те години. Резултатите фече са факт. Ясни са победителите. Ясни са и големите губещи на тези избори, което за мен беше естествен резултат от всичко, което се случи последните две години в страната ни", смята  Каназирева.

По думите и ПП-ДБ са големите губещи в тези избори, като трябва да се отчете и големият успех на ДПС, които стигат до втора политическа сила.

"Но за  Промяната, макар че тази дума за мен вече девалвира в последните години, всъщност беше лесно прогнозируемо. Като народен представител във връзка с техните законодотелни инициативи съм наблюдавала качеството на работата им. Наблюдаваме едно огромно високомерие, едно високо самочувствие и отсреща никакакъв резултат както в законодателен план, така и на областно ниво. Казвам го със съжаление", допълни Каназирева . 

Според нея появата на новата партия "Величие" е индикация, че  хората не харесват политическия спектър, който им се предоставя и търсят нови алтернативи.

"Всичко това е в резултат на отровната политическа среда и цялото заливане с нападки и личности обиди, нечистоплътната битка в политиката, а  това отвращава хората", смята още бившият областен управител

Тя допълни, че това е била и една от причините самата тя да даде крачка назад в политиката и да изкача едно време, в което компетентността, това да знаеш какво вършиш ще са далеч по-определящи от едни изпразнени от съдържание обещания.

Каназирева смята, ниската избирателна активност се дължи на само на това, че хората са уморени от изборите, а най-вече, че са уморени от липсата на принципност в политиката.

"Ние видяхме, че когато се управлява без да има идеологическо сходство, без да има ясно разписана програма, без да има ясно разписани срокове и без да има ясни резултати, които се преследват. Когато властта е самоцел, тогава  когото в основата е само разпределянето на постове - това отблъсква избирателите", каза още Каназирева.

Тя смята, че съставянето на правителство в тази ситуация ще бъде изключително трудна и сложна задача. 

"Ако трябва да си служа с клишета, може би като всички други ще кажа - трябва да има правителство на всяка цена. Това е нормалното. Да, обаче не. При цялата тази ситуация, ако трябва да има правителство с наистина общи възгледи на солидна принципна идеологическа основа, с разписани ясни срокове, програма и решения - това ще бъде изключитетелна трудна и сложна задача. Надявам се да се намери формула, но аз съм скептична. Тепърва предстои да видим", коментира Каназирева.

Тя подчерта, че зад всеки кабинет стои политическа сила, като формулата на управление не е измислена от сега.

"Това е или еднолично, но такова управление в България вече не може да има както виждаме. А другата формула е коалиционна - с ясно разписани коалиционни споразумения,  ясни срокове, с ясна програма и излъчване на дали ще ги наречем експерти, или хора, които са подготвени и имат компетентността за един или друг пост, които да изпълняват именно тези задачи и решенията на НС. Всичко останало, което е завоалирано и звучи по-приемливо за хората, всъщност зад него прозират политически споразумения", коментира Каназирева.

Повече може да чуете от прикачения звуков файл



По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десетки учени събира форум за икономически и социални науки

С международна научна конференция  Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 30 години от създаването си.  Темата на форума е "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки".  Заявките за участие са повече от 90.  Участват  водещи..

публикувано на 07.11.24 в 06:58

Линеен ускорител, ръководен от AI, работи в Пловдив

Линеен ускорител за лечение на онкологични заболявания от най-ново поколение, ръководен от изкуствен интелект, ще бъде представен на научен семинар в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Това се случва в навечерието на Международния ден на медицинската физика - 7 ноември, съобщи доц. Тодорка Димитрова от Физико-технологичния факултет на..

обновено на 06.11.24 в 19:15

Проверяват и СИК в Пловдив за несъответствия м/у видео и протоколи

По решение на ЦИК прокуратурата ще проверява 7 секции в цялата страна, в които има разминаване между това, което се чува при броенето на бюлетините от видеозаписа и това, което е вписано в протокола с резултатите. Една от тези секции е 55- та в Пловдив, която се е помещавала в Гимназията по транспорт в район „Източен“.   В нея на записа от..

обновено на 06.11.24 в 16:37

Кабинетът ще се договаря задкулисно между ГЕРБ и ДПС-НН

"Не смятам, че изборите в Америка имат отношение към нас, защото сме прекалено дребни и сме се вгледали в пъпа си, като мислим, че светът се интересува от нас. Смяната на президента в САЩ с републиканеца Тръмп обаче ще има отношение към световната икономика и икономическата политика в света, както и към двете войни - в Украйна и в Ивицата Газа. Спрямо..

публикувано на 06.11.24 в 16:19
Георги Харизанов

Реалистично е Доналд Тръмп да спре войната в Украйна

След големите избори в света тази сутрин приключи и битката за Белия дом, които всички чакаха. Някои са изненадани, други не, но по- важното е какво ще се случи в новия мандат на Доналд Тръмп за американците и в тяхната глобална политика. Отвъдокеанският полъх се чака да промени и ситуацията у нас, защото според част от наблюдателите и политиците,..

обновено на 06.11.24 в 15:37