Месецът на сколиозата се провежда всяка година през юни в Европа и Америка, а тази година събитието ще се отбележи и у нас в редица градове. Инициативата има за цел да повиши информираността на обществото за симптомите и последствията от сколиоза, да популяризира българските постижения в областта на кинезитерапията, ортопедията и хирургията, да се насърчи ранната диагностика и навременното лечение и най-вече да подкрепи пациентите и техните семейства чрез споделяне на опит и информация. Във връзка с кампанията в България ще се обединят пациенти със сколиоза, техните семейства, лекари, ортезисти, кинезитерапевти, институции и различни съвместни партньорства. Предвидени са различни локални активности като част от събитийния календар на месеца. Какво е сколиоза, как се открива и кои са предупредителните сигнали, за които е необходимо да следим като родители, попитахме д-р Борислав Чонгов, доктор по кинезитерапия, дипломиран в НСА „Васил Левски“, утвърден международен преподавател по BSPTS Concept by Rigo базиран на принципите на Schroth за лечение на гръбначни деформации. https://siz.bg/mesets-na-skoliozata/
На 22 юни от 10:00 часа в София /площад "Независимост"/ ще се проведе детска конференция "Аз и сколиозата". Събитието е с вход свободен, в него ще вземат специално участие български лекари, специалисти, родители, както и деца, преминали през лечение на гръбначно изкривяване в България.
Д-р Чонгов бе гост в предаването Клуб "Неделя" на девети юни, и заедно със социалния психолог Емилия Крушков разказаха в детайли за първото систематизирано и написано на абсолютно достъпен език "Практическо ръководство за родители за деца със сколиоза". Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..