Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се търси проевропейско правителство по квоти

Опасно е, че Румен Радев критикува парламентаризма и върви към авторитарен президентски режим

Цветанка Андреева
Снимка: БГНЕС

По-вероятно е да имаме проевропейско правителство отколкото експертно, тъй като второто няма да е стабилно заради липсата на единство по различни теми. Това коментира политологът Цветанка Андреева в програма „Точно днес“. Добави още, че това е единственият вариант да се има ясна концепция, идеология на какви принципи ще почива това мнозинство.

Според нея при този вариант лидерството на кабинета ще бъда поето от ГЕРБ, защото победата им на парламентарните избори е явна, ярка и това ги натоварва с трудната отговорност да сформират мнозинство. То е възможно да бъде съставено от първите три формации и ИТН, които биха продължили линията на управление - пълен Шенген, еврозона.

„Ако се стигне до коалиционно правителство – съставът така или иначе ще е с трима партньори или трябва да имат подкрепящо мнозинство в парламента. Ще има някакво разпределение на квоти, така че да отразява доверието, което обществото е дало. Според мен ще се стигне до подобно процентно преразпределение вътре на ведомствата, на МС. Аритметиката може да излезе и без ПП-ДБ“, коментира Андреева.

Според нея ако се стигне до по-малко вероятният вариант – експертно правителство ролята на БСП в него би била притеснителна, тъй като те имат не само различни геополитически виждания, но и за вътрешната политика, за икономическата.

Коментира още, че партиите към момента запазват мълчание, защото положението е изключително трудно и ключът към намиране на формула за съставяне на кабинет изисква редица предварителни консултации.

„Делян Пеевски може да си позволи лукса да говори първи по темата, защото той е един от победителите в тези избори – първо - излязоха на второ място, второ – гласовете им не са с тревожен, голям спад.

Румен Радев се кара с всяко едно ново НС. Традиция е да провокира с първата си реч пред парламента парламентаризма, депутатите персонално.

Мен ме притеснява нюансът, че критикува парламентаризма, а не конкретните депутати, защото неговата теза, която се лансира от говорителите му и стратезите му е да се компрометира демокрацията, парламентаризма като форма на управление и да вървим към по-концентрирана, авторитарна власт на президентски режим по източния модел на Путин“, обясни Андреева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04