"Обединяването на ВиК услугите на база административни области означава, че всяка нова Асоциация на ВиК операторите ще бъде с различна по големина и начини на добиване и управление на водните ресурси. Знаем, че най-скъпа е водата на тези дружества, които я добиват чрез помпи от подземни източници, а най-евтина - която се ползва от язовирите по гравитачен път. Когато ги обедините, себестойността трябва да бъде усреднена. Тези, които сега имат по-скъпа вода, ще плащат по-малко и тези, които плащат по-малко, вече да плащат повече". Това заяви Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" по повод готвените промени от МРРБ в структурата на дружествата за водоснабдяване, както и във формирането на цената на водата. В съответствие с проектотзакона, ВиК услугите трябва да се разделят на обособени територии, съвпадащи с 28-те административните области, както във всяка област ще действа по един административен оператор, а цената на водата да бъде еднаква за цялата област.
По думите на Николов обаче, в законопроекта няма точни разчети, а начин за определяне на цената. "Най-важният въпрос е може ли да се разработи ясно прогноза какви точно могат да бъдат промените, защото на някои места цената може да се промени драстично."
"Ако търсеният ефект е намаляване на цените за селища и общини, в които сега са високи, посредством увеличаването им в други, това ще доведе до конфликт".
Регулаторът е създаден за това, да следи цените да са справедливи, да няма фалити и разходите на дружествата да се покриват, защото иначе ще останем без чешми. Това трябва да става по прозрачен и убедителен начин.
"Но да въвеждаш такса "достъп" със Закон, за да създаваш комфорт на дружествата, е меко казано несправедливо. Ние от Асоциацията сме привърженици на конкуренцията, която решава подобни проблеми принципно.
Когато в Швеция през 1996 г. за първи път в Европа въвежда либерализация и конкуренция при доставката на електроенергия, една от първите услуги, които предоставя, е въвеждане на предплатена карта за електроенергия. Защото веднага предприемчиви търговвци се досещат, че има много хора, които имат отдалечени имоти и за тях не е справедливо да плащат всеки месец., да им се предостави един такъв продукт. Такива практики могат да се въведат и в България, има варианти и методи, но просто сега да се слага такса "достъп" и всички да я плащат поравно, не е справедливо и няма да се възприеме от всички".
Интервю - звуковия файйл:
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..