Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може би чуждо посолство ще развърже Гордиевия възел у нас

Докъде може да се затяга политическият възел у нас и какви ще са последиците? Какъв е конституционният път към ново правителство? Търсим коментара на проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право.

"Най-вероятно Гордиевият възел ще бъде развързан, но ролята на Александър Македонски ще изиграе някой посланик на чуждо посолство. Изявлението на Бойко Борисов за Правителство на съгласието и колективната отговорност е симптоматично за една формула, която наподобява на сглобка. А да се стигне до сглобка между първите три политически сили в Парламента, това са старите, които направиха сглобката в предишното НС, очевидно се разчита на натиска на ПП-ДБ от чуждо Посолство. Сега се очаква някой да ги понатисне, за да  могат да тръгнат на разговори с ГЕРБ и ДПС."

По думите на проф. Киров, ПП-ДБ могат да преобърнат мнението си и да се съгласят да влязат в управлението,  защото разчитат на външна подкрепа. Националната им подкрепа се стопи до три пъти и друга възможност, освен външна подкрепа, насочена към стабилизиране на политическата система и трите формации да излъчат изпълнителна власт.  Каква точно ще бъде формулата - некоалиция, непартньори и т.н., предстои да видим.

Проф. Киров припомни, че първоначалната идея на Борисов е била за подписване на коалиционно споразумение, като всеки поеме отговорност като партньор в едно съвместно управление. Днес обаче за коалиционно споразумение  не се говори.

"Сега всичко зависи от това, как ще продължат разговорите. ИТН са отворени за разговори с излъчения преговорен екип от ГЕРБ-СДС, където разговорите едва са започнали. Все още нямаме формирани парламентарни групи. Необходимо е малко повече време за преговори, защото при появата на парламентарни групи в Парламента, президентът може да изненада с бързи консултации, които да приключат буквално в рамките на половин ден и с  връчване на проучвателен мандат на най-голямата парламентарна група - на ГЕРБ. Сега те си осигуряват малко повече време, като не удължиха действието на правилника на НС".

Проф. Киров припомни, че в миналия Парламент най-голямата по численост парламентарна група  отстъпи място на втората за сформиране на изпълнителна власт с неин мандат. "Това не трябва повече да се повтаря, ако искаме да бъдем част от нормалните парламентарни демокрации. Правилото е първата политическа сила да води преговорите и да осъществи мандат".

"Всички, които в някаква степен са посветени в конституционното право знаят, че първата политическа сила има право да излъчи председател на Народното събрание, заяви проф. Киров.

Практиката обаче показва, че редица председатели на Парламента нямат достатъчен авторитет сред колегите си, не са безпристрастни и не им се оставя възможност да контактуват с представителите на отделните парламентарни групи.

Те проявяват пристрастие, вместо да бъдат отворени към всички и да съблюдават правилника за организацията и  дейността на НС, като загърбят  политическите пристрастия към онази група, която ги е излъчила и са станали "пръв сред равни" в НС.

С  нежеланието си да отидат до урните и да упражнят правото си на глас избирателите са излъчили послание, че са се дезинтересирали от политическия процес, защото каквото и да гласуват, получават от същото. "Горивото на демокрацията, бензинът - това са избирателите и когато има ниска избирателна активност, догава се получават диспропорции в  политическото представителство и това допълнително води до ниска избирателна активност."

Проф. Киров бе категоричен, че докато на гражданите им е безразлично, винаги ще получават от същото. Това обаче е послание и когато избирателите са излъгани в политиката, която се следва в държавното управление, тогава се стига до тези резултати.

" В случая политиката се персонифицира, за да се прикрие пълната безидейност на политическите сили и това, че те не могат да формират приоритети на управлението в съзвучие с огромната част от българския народ". 

Проф. Киров бе категоричен, че въвеждането на смесена избирателна система с  мажоритарен елемент при изкривена феодална зависимост на отделни социални общности, ще  доведе до още по-голямо изкривяване на политическото представителство и силови действия, които окончателно ще компрометират политическия модел в България.

"Много трудно ще се стигне до сформиране на Правителство. Вероятно такова ще има, но колко дълго ще упражнява изпълнителната власт, подкрепено от някакво мнозинство, е трудно за прогнозиране".

Интервюто - звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Откриха новата учебна година в ПУ "П. Хилендарски"

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ откри официално академичната  учебна година. На церемонията в спортната зала на университета на бул. „България“ присъстваха заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева, представители на общинската и областната администрации и много студенти.  Над 4300 са първокурсниците, които ще се..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Проверяват Родопския театър за участие в схемата "Разград"

Окръжната прокуратура в Смолян разследва  неизгоден  договор за разпространение на дейността на Родопски драматичен театър "Николай Хайтов“ в  Смолян.  Разследването е в начален етпа и е започнало след анализ на доклад от Агенцията за държавна финансова инспекция.  Възложено е на  инспектор при Комисията за противодействие на..

обновено на 01.10.24 в 11:25

През октомври максималната температура ще е 32 градуса

„Най-високите температури през октомври ще достигат до 27-32 градуса. Те най-вероятно ще се реализират в този период, който сега предстои с  повишение на температурите. И за второто десетдневие има индикации, че ще има температури, които ще са близки до 30 градуса“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Анастасия Стойчева от НИМХ...

публикувано на 01.10.24 в 10:46
Цветелина Пенева

Надяваме се да не се провали машинното гласуване

27 дни ни делят до поредните извънредни парламентарни избори в България. Има ли условия за прозрачен вот и какви са опасенията, свързани с подготовката? „ЦИК и другите институции, които се ангажирани с провеждането им вече знаят какво да вършат и всички процеси, които трябва да се случат до 27-ми октомври, се надяваме, че ще бъдат..

публикувано на 01.10.24 в 10:01

Ниски добиви при зърнените култури заради сушата

Ниски са добивите при зърнените култури в България заради сушата. Лоша и слаба е била годината и в Пловдивския регион при слънчогледа и маслодайните култури. Това заяви Людмил Работов, председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдивско и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той обясни, че в Пловдивско добивите при..

публикувано на 30.09.24 в 16:07