Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

86 зрелостници получават сертификати за работа в ТИЗ

159 ученици от Пловдив преминаха обучение по проект "Включване на индустрията в учебния процес на професионалните гимназии в Тракия икономическа зона". Днес 86 ученика от 10-ти, 11-ти и 12-ти клас ще получат и своите сертификати за успешно завършен курс по „Архитектура на автоматични асемблиращи машини и линии“ в Професионалната гимназия по машиностроене, съобщи доц. д-р инж. Таня Титова, съветник в МОН с ресор „Професионално и Висше образование“, която е ръководител на центъра по професионално образование в ТИЗ. 

"Проектът е продължение на предходен проект, с който работихме с пет други професионални гимназии. Целта отново беше обучение на кадрите и надграждане на техните знания и компетентности. Същността на този проект е да направим връзката между бизнеса и професионалните гимназии по-лесна, като достъп", подчерта доц. Титова.

За целта през 2021 година в продължение на три години са създадени две лаборатории в две професионални гимназии - ПГМТ-Пловдиви, съвместно с компанията "Шнайдер Електрик" и в ПГБТ-Пловдив, съвместно с BTL Industries. Във втората гимназия са обучени 73 ученици в курс "Основи на неавтоматизираното производство". 

"Целта на проекта е освен създаването на лаборатории и създаване на учебно съдържание за обучение в рамките на регламентираните часове по практика, като тези дисциплини трябва да надградят знанията и уменията, които придобиват учениците в съответните професионални гимназии. Идеята е децата по-бързода се реализират на пазара на труда или в ТИЗ", поясни доц. Титова. 

Според нея над 30 ученици от 10 клас ще продължат образованието си в последващ курс. Опитът показва, че много голям процент започват работа в индустриалната зона, а други продължават като студенти. "Това е така, защото курсовете, които подготвяме, са и с преподаватели от УХТ и тази постоянна връзка между професионалното, висшето образование и бизнеса става по-устойчива", коментира Таня Титова. Тя посочи, че тези програми са успешни, тъй като в предишния проект, участващите ученици са били 60, сега са 160, а в третия проект, който ще се осъществява, децата са още 120 допълнително. По думите ѝ директорите на училища имат голям интерес към проектите, защото на учениците се издават сертификати, идентични с издаваните на хората, които се обучават от бизнеса. 

Доц. Титова лично ще връчи сертификатите в ПГМТ-Пловдив, където днес изпращат тържествено и випуск 2024 г. 

Проектът е с продължителност 3 години и е осъществен от екипа на „Тракия ЕДУ“ към „Клъстер Тракия икономическа зона“ с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“ и водещи фирми. Сертификатите са идентични с тези, които Центърът за професионално обучение  „Тракия“ към КТИЗ издава при преквалификацията на работещи служители в индустриалните предприятия, което позволява на зрелостниците бързо и лесно да започнат работа в предприятията партньори.

За тържественото събитие са поканени представители на обучаващата организация „Тракия ЕДУ“, ТИЗ, компаниите партньори от Зоната, представители на община Пловдив и МОН.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54