Собственици на аптеки, народни представители, професори от академичните среди и анализатори се събират в Пловдив за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.
Инициативата е провокирана от поредната промяна в начина на работа на аптеките с Касата. Основна пречка за тях е задължението да отпускат антибиотици и лекарства за диабет само на електронна рецепта, като фармацевтите твърдят, че това става без да е проведен тестови период за отстраняване на неуредиците с номенклатурите в използваните софтуери. Това води до невъзможността на голям брой пациенти да получат необходимите им животоспасяващи лекарства навреме, изтъкват от бранша.
Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти, членове на Сдружението на собственици на аптеки, които имат различно становище от това на Съюза на фармацевтите по отношение на договора с НЗОК и последните промени касаещи отпускането на безплатни лекарства. Това съобщи за Радио Пловдив магистър-фармацевт Аделина Любенова, председател на Инициативния комитет.
По думите й дискусията има за цел да се чуе становището на тези собственици на аптеки, които не могат да работят поради неефективното въвеждане на електронизацията в лекарствоснабдяването, както и да изяснят на обществеността проблема с достъпа до лекарства.
Ще бъдат засегнати темите с недостига на лекарства и недоволните клиенти, както и опасността от фалити на аптеки.
Форумът ще разгледа редица проблеми, включително: неефективна административна намеса, липса на единна номенклатура, липса на прозрачност при въвеждането на нормативните промени, липса на връзка между националната здравно-информационна система, софтуерите на аптеките, лекарите и Националната здравноосигурителна каса.
Целта на срещата е да се чуе становището на собствениците на аптеки, които не могат да работят поради неефективното въвеждане на електронизацията в снабдяването с лекарства, както и да изясни на обществеността проблема с достъпа до медикаменти.
14 са дните с превишение на нормата за фини прахови частици от началото на годината до този момент в станция „Каменица“ в Пловдив, а на тази в „Тракия“ са 15. Това обяви заместник-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Европейската норма е под 35 дни годишно с превишение на нормите. „Това е нормата, която трябва да гоним. Миналата..
Двама души са загинали, а петима са пострадали при 15 пожара, възникнали на територията на Пловдивска област от началото на годината досега. Ранените при огнените инциденти са на възраст между 55 и 72 години, а жертвите са двама самотноживеещи мъже – единият в село Кадиево, другия – в къщата на Кудоглу в центъра на Пловдив. Основната причина..
Фирмите, които работят по изграждането на Южния обходен колектор, да спазват графиците, затова апелираха пловдивският кмет Костадин Димитров и районният кмет на „Южен“ Атанас Кунчев. „За съжаление, не виждаме спазване на графика. Някъде има участъци, които ще бъдат асфалтирани тези дни. Но общо взето, виждаме едно изоставане с около месец..
6 и 7 февруари ще са неучебни дни за пловдивските ученици, обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата, обоснова се кметът. Припомням, че с разпореждане на Областния щаб от сряда учениците от областта минават на онлайн..
39 милиона 850 хиляди лева да бъдат заложени в бюджет 2025 за музеите и галериите искат от Сдружение „Български музеи“. Така увеличението при финансирането на регионалните и общински музеи ще бъде 20%, а при националните – 15%, обясни Огнян Тодоров, председател на Сдружение „Български музеи“ и директор на Природонаучня музей в Пловдив...