Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Още едни избори ще подействат дисциплиниращо на българската политика, смята Георги Проданов

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов.

По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти, така че вчера това бе просто формално гласуване в НС, смята политологът.

ДПС е трудна за прогнозиране партия, интересно е как Делян Пеевски успя да я овладее. Начинът, по който много бързо се опита да я вкара във властта, и то без преговори, показва, че участието на ДПС във властта е част от плана му да я завладее. Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта, смята политологът.

Другият съпредседател Джевдет Чакъров каза "не" на кабинета на ГЕРБ. Една част последва нареждането на Доган да гласува против, другата част последва решението на Пеевски да го подкрепят. Наистина чисто формално и институционално той не е длъжен да се съобрази с думите на почетния председател. Може би трябва да изчакаме процесите, не мисля, че ДПС ще се разцепи, коментира Георги Проданов.

Ако Пеевски изпълни заканата си да изключи несъгласни с него 15 депутати, тогава ПГ на ДПС ще стане с 30 депутати и така автоматично става 4-та сила в НС. Тогава вторият мандат ще отиде при ПП-ДБ. Нека да изчакаме развитието на процесите в ДПС. Важна е и с каква скорост президентът ще дава мандатите, смята още политологът. 

Ако е относително ясно при кого ще отиде втория мандат - или при ДПС, или при ПП-ДБ, то с третия мандат нещата не са ясни. Дали при БСП, където има опит за преврат, има смисъл президентът да я подкрепи, допълни политологът.

Мисля, че потенциалът около президента в голяма степен беше пропилян, добави Проданов. И даде пример с "Продължаваме промяната" и "Български възход", създадени от Румен Радев. Съдбата на тези партии и начина, по който се раздели с тях е показателен. Със скандалите около "Пътя на Копринката", създаването на партия "3 март" и т. н. не бих хиперболизирал ролята на президента в политиката, освен като дестабилизиращ фактор, допълни политологът.

"Величие" е емоционален избор на българските избиратели. Те не са партия, дори не могат да общуват помежду си. Трябва да узреят и да се свари тази "чорба", наречена "Велечие" и тогава можем да разчитаме, че ще имат някакво политическо бъдеще, посочи той. 

Според политолога още едни избори ще подействат дисциплиниращо на българската политика, защото освен невъзможността да имаме правителство вече има появата на малки партии, които са на входа на парламента. "Имаме ПП-ДБ със знаменателен срив, БСП и ДПС се разцепват, ГЕРБ тръгна надолу. Имаме ясна промяна в партийната структура и трябва да изчакаме момента за нови политически субекти. Оздравителните процеси започват да се случват, но е важна и гражданската активност".

Цялото интервю на Живка Танчева с Георги Проданов е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюрокрацията в закона за доброволците ще ги демотивира

Повече от две десетилетия обществото ни е в очакване на приемане на закон за доброволчеството. Три законопроекта се разглеждат в парламентарните групи на Народното събрание. Ще имаме ли най-сетне закон за доброволчеството и има ли опасност регламентирането на дейността да доведе до злоупотреби? Според Георги Влайков от ДФ "Аварийно спасяване"..

публикувано на 04.03.25 в 11:39

В Асеновград събраха над 50 тоалета за абитуриенти в нужда

Над 50 бални рокли и костюми са събрани в Асеновград в рамките на благотворителна инициатива в подкрепа на абитуриенти, които нямат възможност да си купят скъп тоалет за бала. Кампанията е организирана по идея на асеновградчанката Айтен Мехмедкьова и Народно читалище „Родолюбие“.  Официалните дрехи  се събират в читалището, а от утре - 5 март,  те..

публикувано на 04.03.25 в 10:48

Прави се опит проруска позиция да бъде прикрита с тръмпизъм

Място за неутралитет във войната Русия – Украйна няма. Нещата са ясни – или с Русия, или с Европа. У нас някои си въобразяват, че могат да направят специални отношения с Тръмп и да вкарат своята проруска позиция под крилото на новия тръмпизъм. Това е много наивно, защото Тръмп нищо не може да предложи. Той е в режим на нов цикъл на изолация...

публикувано на 04.03.25 в 10:30

България с нейната древна история ще пребъде и занапред

В програма "Точно днес" на Радио Пловдив историкът  доц. д-р Тодор Радев от Пловдивския университет припомня факти, история и подвиг - за Освобождението ни. Спират ли гласовете да сменим датата 3 март и да си изберем друга за Национален празник? Доц. Радев счита, че винаги трябва да се връщаме в нашата памет към великите дела на нашите предци...

публикувано на 03.03.25 в 10:58

Училище "Родна реч" в Ница живее с българските традиции

От Ница до Пловдив, за обучението на българчетата зад граница – включване на  Соня Щилова , която посвети десетилетие на българското неделно училище в Ница, Франция и учениците й, които проговарят и пишат на български език. Българското училище в Ница се казва "Родна реч" , то е създадено преди близо 10 години и обучава десетки малки ученици,..

обновено на 03.03.25 в 10:08