Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Мехмед Юмер
Снимка: БГНЕС

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews Мехмед Юмер. 

Според него най-вероятно, когато почетният председател е предлагал съпредседателство, е имал точно това предвид и това ходът му е бил далновиден. По думите му вероятно целта е била, когато става дума за балансиране на лидерските позиции, да има човек, на когото да разчита или пък да балансира, т.е., когато той каже нещо, някой да го изпълнява. 

"И ако, както се прокарва в коментарите и анализите, това може да е било последователна линия на Джевдет Чакъров, да се съобразява с мнението на почетния председател, може би това е била целта. В ДПС много-много не се говори", каза Юмер. 

Той обясни, че по време на празника Курбан байрам е разговарял с хардлайнерите в ДПС и тяхното мнение е било, че почетният председател има авторитет, влияние и в крайна сметка той решава нещата в партията. По думите му никой от тях не е допускал, че някога би се стигнало до разлом. 

"Те го изключват, защото на фигурата на Ахмед Доган се приписва много власт, харизма и ореол. И това има своето историческо основание, защото без емблемата Доган в ДПС,  партията няма да е същата пред твърдолинейните избиратели. Оттук нататък обяснението на хардлайнерите в ДПС е, че все пак Делян Пеевски на този етап ще седне на лидерския стол, но пак авторитета го приписват на почетния председател. Това се вписва в логиката на самата партия и връзката с нейните избиратели. Видяхме на конференцията през февруари всички аплодираха избора на двамата съпредседатели, тогава нямаше никакви реакции, допреди седмица може би. Така че единодушният избор тогава не ни подсказваше, че ще се стигне дотук", коментира анализаторът.

Той не се нае да прогнозира ще има ли още изключени от партията, като изтъкна, че ДПС се различава по своя генезис от останалите политически сили. И припомни, че движението винаги е било възприемано като фундамент на българския етнически модел, а неговите лидери и оратори през годините са поддържали тезата, че евентуален разпад на ДПС би бил началото на разпад на българския етнически модел. 

"Ако трябва някой да каже какво точно се случва, вижте и в местните структури, и в Пловдив, всички се обръщат с молба към почетния председател да предприеме мерки", посочи Юмер. 

Той допълни, че Доган неотдавна се е върнал като оперативен лидер начело на партията и хората още разчитат на неговия опит като успешен създател на ДПС. Според него почетният лидер винаги е намирал начин партията да се консолидира. Журналистът допълни, че едва ли парламентарната група на движението ще се разцепи, а уравнението Пеевски-Доган ще го реши партията. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30