Кметът на селото Десислава Терзиева пък е категоричен, че не може при 40-градусовите жеги да се спира водата и ще се използват други варианти.
„Препоръка имаше от ВиК, но не смятам, че е целесъобразно, така че най-вероятно няма да пусна тази заповед, защото мисля, че това може да доведе до други проблеми – и аварии, по-трудно се водоснабдява селото, тъй като е наклонено, има си специфика. И затова може би няма да е много подходящо. Утре ще имаме нова среща със специалисти, там ще се обсъждат какви решения трябва да се взимат – краткосрочни, дългосрочни, така че няма засега да се налага да има такъв режим“, каза Павел Михайлов.
„По-добрият вариант е, тъй като има три преливника на водоизточника, те ще се следват и ще бъде пренасочена вода от единия към другата, за да не падне под критичните 20%, при които помпите спират“, смята Десислава Терзиева.
Предстои нова среща по темата в община „Родопи“, а в понеделник вечерта проблемът ще бъде обсъден и с жителите на Марково на среща-дискусия в читалището.
И двамата кметове признаха, че много от жителите на селото използват водата не само за питейни нужди, но и за поливане на трева и градини, както и да пълнят басейните си.
Според управителя на ВиК инж. Антон Гълъбов, режимът на водата се налага или когато са намалели водните количества във водоизточника, или при технически проблем. В случая с Марково техническият проблем вече е отстранен, но проблемът с намаленото количество вода остава. Третата причина е, че в селото в момента живеят три пъти повече хора, отколкото през зимните месеци и нуждите от вода са огромни. В същото време край Марково вече се е образувал нов жилищен квартал, който също трябва да бъде снабдяван с вода и тепърва ще се проектира ВиК-мрежа за него.
Затова управителят на ВиК призова жителите на Марково, а и на селата в Пловдивско, в които се ползва питейна вода за поливане на селскостопанска продукция, да не я ползват за такива цели, тъй като може да лишат всички останали от вода за пиене.
По думите му, въпреки че кметовете на Марково и община "Родопи" не искат режим, дотам все пак ще се стигне, ако засушаването продължи и не бъдат взети никакви мерки.
Гълъбов обясни още, че на срещата в община Родопи утре ще се обсъжда не само евентуален воден режим, но и други мерки, които трябва да се предприемат, включително разяснителния режим от страна на администрацията към жителите на Марково. Той посъветва хората, които поливат с вода от чешмите земеделската си продукция, да си монтират капково напояване, защото то се спестява над една трета от водата.
Пиян шофьор, опитал да подкупи служители при проверка, задържа полицията в Пловдив. Униформените спрели за проверка на бул. „Васил Априлов“ лек автомобил „Пежо“ с 52-годишен водач. Шофьорът бил във видимо неадекватно нетрезво състояние. С намерение да склони служителите да не го изпробват с дрегер, той пуснал в патрулката няколко банкноти...
180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона. За времето от 20 до 23 февруари са проверени над 4 700 леки и тежкотоварни автомобили. Установените за този период нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..
Режим на водата наложиха в Широка лъка. Причината е парадоксална - за да не замръзват крановете, собствениците на имоти оставят чешмите си да текат почти денонощно и така на практика са източили доста голям процент от водоизточника на селото, а дебитът му и без това е намалял заради замръзването на реката. Така щедро си е текло не само по..
Две крупни ВиК аварии оставиха без вода стотици пловдивчани в район „Северен“. Едната е на спукан от снощи магистрален водопровод на бул. „България“ край номера 37 и 39. Засегнати оттогава са също и живеещите по протежение на бул. „Марица“ и улиците „Васил Левски“ и „Победа“. По уверение на ВиК – Пловдив екипите там работят..
Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив. Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“ се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...