Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писателят Николай Пеев с приказки от бъдещето

В студиото на Радио Пловдив се срещнахме с младия писател фантаст Николай Пеев, за да поговорим за неговата нова книга "Пепеляшка: окабелена". Това е четвъртата книга на автора след  „Седем писатели в Космоса“ (номинация „Еврокон“ 2022), „Интервюто“ и „Денят на инвикта“ (номинация „Любима книга“ 2016).
В „Пепеляшка: Окабелена“: Домашните роботи съществуват единствено за да служат. Една машина внезапно осъзнава, че е различна, когато се влюбва в световноизвестен артист.
Казано накратко- в бъдещето три класически истории оживяват в нов облик:
В „Трите дигитални прасенца“: Талантлива хакерка е отвлечена посред нощ и принудена да извърши предателство срещу работодателя си – могъщата корпорация „Хаймдал“. Последиците са необратими, а Вълкът е по петите не само на жертвата, но и на похитителите;
В „Пепеляшка: Окабелена“: Домашните роботи съществуват единствено за да служат. Една машина внезапно осъзнава, че е различна, когато се влюбва в световноизвестен артист. Нито тялото ?, нито собствениците ? обаче биха позволили такова отклонение. ЧИПеляшка ще има нужда от истинска магия, за да срещне своя любим на Фестивала;
В „Не Хензел и Гретел“: Когато синът на влиятелен бизнесмен изчезва безследно, той се обръща за помощ към адвокатите Максимилиан Хексъл и Анита Гретел. Подмамени от апетитно възнаграждение, двамата попадат в зловещ капан, от който нямат шанс да се измъкнат невредими.
Говорихме за  приказките от бъдещето и  дали докато сънуваме мечти в настоящето , има опасност да се събудим в  кошмара на фантастична реалност. За литературата и нейните различни проявления и за неутолимото любопитство на хората към живота на  потомците, за новите проекти , творческия екип на книгата и усещането на автора за времевия хоризонт,  в който се разгръщат неговите истории.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Пътешествията на един художник“ в НБ "Иван Вазов"

След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник,  бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..

публикувано на 20.02.25 в 09:32

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53