Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В жегата да се хидратираме добре и да се храним правилно

В периода на интензивните горещини е най-важно да се хидратираме добре и  да се храним правилно , за да подпомогнем терморегулаторните механизми на организма и да си спестим здравословните проблеми. 

Това обясни в програма „Точно днес“ д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в УМБАЛ „Пловдив“. Тя коментира как жегата повлиява на ендокринната ни система и за какво трябва да внимават хората с проблеми.

По думите й най-важното за пациентите е да не преустановяват приема на достатъчно вода и храна, заради високите температури, както и движението. Тя обясни, че общите принципи за здравословното хране са валидни и в този сезон също трябва да се спазват. 

На първо място д-р Станчева посочи приема на достатъчно количество течности и вода. Според нея най-добре е да пием вода, сокове или неподсладени чайове. Напитките с кофеин или акохол не са препоръчителни. Не са препоръчителни и енергийните напитки.

„Може да бъде питейна, чешмяна вода. Може да се разнообразява с минерална и изворна вода, като хубаво е да има разнообразие, заради различната минерална съставка. Може в хода на деня да се консумират освежаващи сокове, които да се от плод или зеленчуци. Ако се прави фреш, нека той да не е от много сладки плодове“, посочи д-р Станчева и допълни, че добър вариант за хидратация е айрянът и студеният билков чай.

При високи температури правилното хранене също е много важно, но трябва да се яде основно лесно разградима и лека храна - например зеленчуци и плодове, салати, нискомаслени супи и млечни продукти.

Ако имаме дехидратация или обезводняване на оранизма, особено в съчитание с липса на внос на храна, поради една или друга причина това може да доведе до отклонение на кръвната захар при пациентите с диабед“, даде пример д-р Станчева.

Тя подчерта, че храненето в горещите дни е важно и при хората без здравословни проблеми.

Добре е да консумират ежедневно плодове като могат да бъдат сурови, но също така замразени и пасарини. Зеленчуците могат да бъдат под формата на пресни салати или студена зеленчукова супа. Термичната обработка трябва да е минимална като време.

Белтъчините не трябва да бъдат изключвани от менюто, категорична е специалистът. За здравословното хранене мазнините трябва да са от растителен произход.
Що се отнася до въглехедратите-хлябът дори и при диетични режими е задължителна съставка и трябва да приссътва. Може да го разнообразим с пълнозърнест хляб, с фибри или семена.

Д-р Станчева предупреди, че трябва да се внимава за  хигиената при хранене, приготвяне и съхранение на храната в горещите дни.

В топлото е добре да хапваме по-малко сладкиши и червено месо, да наблягаме  на водата и на зеленчуците и така ще се адаптираме много по-лесно към летните горещини, които причиняват сериозен дискомфорт.

Интервюто с д-р Станчева е в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21