Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РЗИ-Смолян тества за хепатит работници в големи предприятия

Регионалната здравна инспекция  в Смолян обявява кампания за изследване на хепатит. Всеки работен ден от днес  до края на август желаещите могат да се изследват анонимно и безплатно за хепатити В и С в медицинската лаборатория на инспекцията. Тестването е с кръв от пръста чрез бързи  тестове.

До средата на август инициативата ще обхване и големи колективи от производствени предприятия в Смолян и Чепеларе. Служителите ще имат възможност на място да установят своя статус за двата вида хепатит, както и за ХИВ/СПИН и сифилис. 

Инициативата на здравната инспекция е част от националното отбелязване на Световния ден за борба с хепатита, който беше в неделя – 28-ми юли. Тази  година то ще премине под мотото „Време е за действие“. У нас всички бременни жени вече имат право на безплатно тестване и за двата вида хепатит.

За периода 2018 г. – 2023 г. в област Смолян най-често срещан е хепатит А, „болестта на мръсните ръце“. През 2018 г. установените с инфекцията лица са 25, за следващите години те са единични.

Лечението на хепатит В и хепатит С в България е безплатно за всички здравноосигурени пациенти. При хепатит В много рядко може да настъпи излекуване на хроничната форма, но поддържащата терапия е изключително важна за спиране на увреждането на черния дроб, както и за ограничаване разпространението на инфекцията. Хепатит С се лекува успешно в рамките на 8-12 седмици.

     


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иззеха близо 2500 кутии цигари от пътник на летище "Пловдив"

Близо 50 000 къса контрабандни цигари откриха митническите служители на Летище Пловдив при проверка на личен багаж на пътник, заминаващ за Великобритания. Проверката  на чекиран багаж – три пътнически сака,  е извършена с рентген.  Във всяка от чантите са били поставени по две машини за чай. След разглобяване на машините е установено, че в..

обновено на 13.02.25 в 17:05

Ето как (не)пазаруват пловдивчани в деня на бойкота

Пловдивчани са раздвоени относно обявения за днес бойкот на търговските вериги и магазини за хранителни стоки.  Някои от големите магазини отвориха с по-малко клиенти, въпреки че  повечето обявиха по-големи промоции на различни стоки.  Призив за национален бойкот на хранителните магазини и вериги С напредването на деня обаче, не са по-малко..

обновено на 13.02.25 в 16:26

Катастрофа затруднява трафика между Пловдив и село Бенковски

От пловдивската полиция уточниха, че сигналът за удар между два автомобила преди надлеза на АМ "Тракия" е получен към 15 ч. днес.  В болница за прегледи е откарана водачката на едната от колите.  Тя и другият шофьор са изпробвани за употреба на алкохол, резултатите са отрицатели.  Местопроизшествието е запазено до приключване на медицинските прегледи..

публикувано на 13.02.25 в 16:20

Откриха 2 500 кутии контрабандни цигари на Летище Пловдив

Близо 50 000 къса контрабандни цигари откриха митническите служители на МП Летище Пловдив при проверка на личен багаж на пътник, заминаващ за Великобритания. Това е настанено при щателна проверка, включително с рентген, на чекиран багаж – три пътнически сака на български гражданин, пътуващ за Лондон. Във всяка от чанти бяха добавени по две..

публикувано на 13.02.25 в 12:27

Санират наведнъж 18 блока за над 31 мил. лева в Пловдив

Община Пловдив обяви обществени поръчки за санирането на 18 жилищни сгради в „Южен“ и „Източен“. Финансирането е по  програмата за безплатно устойчиво обновяване на жилищния фонд.  Стойността на поръчката за район „Източен“ е 18 740 105 лева, а за район „Южен“ – 12 418 981 лева, като цените са без ДДС.  Крайният срок за подаване на документи е 19..

публикувано на 13.02.25 в 12:14