Според депутата от ИТН Станислав Балабанов, той и неговите колеги искат да се случи нещо за българското общество и то - хубаво.
"Дали това може да стане, е въпрос на лична отговорност, на осъзнат дълг към държава и на разум сред лидерите и политиците, изпратени в парламента от хората, защото те са нашите работодатели. В крайна сметка хората са ни изпратили да сме в тяхна полза и да работим така, че животът ни като общество да бъде подобрен. Иначе всичко друго е някаква вътрешнопартийна битка, амбиция, борба, от която видимо смисъл няма", посочи Балабанов в програма "Точно днес" на Радио Пловдив.
По думите му политическите представители и партии в българския парламент през последните години са ясното огледало, пред което се е изправило българското общество. Депутатът призна за лидерските битки и ясната ненавист между конкретни личности от различни лагери, но подчерта, че България е изпаднала в тежка и дълбока политическа криза, в която трябва да бъде внесен разум и да се види може ли да се работи.
"Просто е - сядаме на масата, за да работим по приоритети, закони и програма, с ясни срокове за изпълнение. Ако намерим разбирателство и воля сред останалите за тяхното приемане и фиксиране, чак тогава идва ред на имена, личности и експертиза и тези неща също ще бъдат произведени в духа на колективния труд, защото всичко останало е тесен личен интерес", смята Балабанов. И добави:
"Провали ли се 50-ят парламент и идем ли на избори, край с възможността да дойдат парични средства от Плана за възстановяване и устойчивост, край с надеждите за къса писта по отношение на приемане на България в реален Шенген, защото сега сме само по въздух и виждате, останахме си във въздуха по тази тема. Отделно - нормална писта за провеждане и приемане на закон за еврото, а не политически декларации, просто някой да се хареса някъде, без да отчита факта, че за толкова кратко време държавата не може да се справи с това законодателство. Има и редица други сектори - борбата с нелегални мигранти, с демографската криза, предоговарянето на Зелената сделка, за да можем да спасим семействата в Стара Загора. Много са нещата", изброи народният представител.
Според него има неща, които могат да се случат и за по-кратко време, но примерно едно реално работещо антикорупционно законодателство няма как да стане за три седмици, нито за три месеца.
"Затова, ако намерим мнозинство по приоритети и законодателна програма, всеки един закон и приоритет ще бъдат фиксирани със стартов и финален срок за изпълнение. Така хората ще могат да проверят дали се спазват сроковете и ако не, ще знаят кой носи политическата отговорност и ще могат да поискат оставки. Така е честно!", коментира Станислав Балабанов.
Чуйте още в звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..