Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без да работи "Екобус - Пловдив" натрупа 137 000 лв загуба

| обновено на 01.08.24 в 14:34

На 137 хиляди лева възлиза общата непокрита загуба на общинско дружество „Екобус“, като само за миналата година тя е в размер на близо 109 хиляди лева. Останалите 28 000 лева са натрупани през предходни периоди. Това стана ясно от приетия от Общинския съвет годишен отчет и доклаз за дейността през 2023 година. Слави Георгиев от ГЕРБ призова управителят Илко Търпов да си тръгне още днес от този пост.

„Господин Търпов, трябва да сте засрамен от това, което сте внесъл в ОбС. Мисля, че е редно да си тръгнете в най-скоро време“, каза Слави Георгиев в зала.

Дружеството беше създадено в мандата на бившия кмет Здравко Димитров, като идеята беше общинското дружество да е независима от частните превозвачи структура и с нея Община Пловдив да може да кандидаства по различни европейски програми за закупуване на автобуси, с които да обслужва част от линиите на масовия градски транспорт.

До момента „Екобус“ не осъществява дейност като превозвач, въпреки, че има лиценз, а на щат е назначен само директор. От отчета, представен в Общинския съвет, става ясно, че едногодишните разходи за неговите заплати и осигуровки възлизат на 28 000 лева. Отделно са похарчени близо 62 000 лева за външни услуги и материали.

През месец май Община Пловдив кандидаства с проект за 20 милиона лева по ОП „Региони в растеж“ за закупуване на електрически автобуси и зарядни станции за тях, но до този момент не е ясно дали той ще бъде одобрен.

Общинското дружество няма да може да калкулира собсвени приходи, ако не придобие собствени рейсове, с които да започне реална дейност като общински превозвач. Разходите на „Екобус“ ще продължат да се увеличават, като за тази година се планира те да бъдат в размер на 262 540 лева.

В доклада на директора Илко Търпов се посочва, че основен проблем през миналата година е бил липсата на средства в дружеството за покриване на текущи задължения и данъци, както и за осъществяване на подготовката и провеждането на предпроектно проучване и процедури по ЗОП, свързани с отваряне на ефропейски фондове и средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Падат мерките срещу грипа в Пловдив

Здравните власти съобщиха, че няма да се удължава действието на мерките за грипната епидемия в Пловдив.  Последната заповед бе до 4 февруари, потвърди д-р Аргир Аргиров, директор на Регионалния център по здравеопазване. Той поясни, че след като учениците преминаха на онлайн обучение - случаите на грип и остри респираторни заболявания са..

обновено на 05.02.25 в 09:18

РЗИ Пловдив продължава проверките в козметични центрове

Продължава разследването на случая, при който в студио за красота в Пловдив е открит флакон с ботокс с изтекъл срок на годност.Д-р Аргир Аргиров, директор на РЗИ Пловдив, поясни:  "Днес сме извикали управителката на самия козметичен салон да представи необходимата документация, ако има такава, откъде, как и защо е закупила този препарат"..

обновено на 05.02.25 в 09:18

Затварят пътна отсечка в "Южен"

От днес до края на месец март се затваря за движение ул. „Индустриална“, в участъка от кръстовището с бул. „Кукленско шосе“ до кръстовището с бул. ,,Александър Стамболийски". Причината са строително-монтажни работи по проекта на ВиК за Южния обходен колектор. Променени ще бъдат и маршрутите на автобусни линии 11, 17, 24, 37 и 166 . 

обновено на 05.02.25 в 09:17

Пожар в апартамент в "Западен" взе жертва

Жена на 80 години загина при пожар в жилищен блок на улица "Белица" в Пловдив, а друга между 60 и 70 години е откарана в болница с обгазяване. Починалата жена е била изведена от пожарникарите от блока силно обгазена. Медицинският екип се е опитал да й помогне, но жената починала в линейката.  Пожарът е тръгнал от апартамент на третия етаж, в който живеел..

обновено на 05.02.25 в 09:16

Свалиха с вишка работници, демонтиращи коледната украса

Пловдивските пожарникари „спасиха“ работници, ангажирани с демонтажа на коледната украса в града под тепетата днес.  Куриозната случка се разиграва в Цар-Симеоновата градина в идеалния център на Пловдив.  Двама работници останаха във въздуха, докато се опитват да свалят коледните топки от едно от дърветата на входа на градината. Вишката им блокирала..

публикувано на 04.02.25 в 15:09