Пловдив е един от най-четящите градове в България. Неслучайно в продължение на почти цял месец всяка година в града се провежда фестивалът „Пловдив чете“. Това е и един от най-чаканите и обичани фестивали за книгоманите в града под тепетата. А пловдивчани не само обичат да четат, но и голяма част от тях го правят ежедневно.
Библиотеката е храм на книгата. Място, където не само може да намериш нужната научна литература, но и да си вземеш популярно четиво за вкъщи. И ако някога книгите бяха едно от най-достъпните развлечения, с което да разпуснем, сега ги изместват филмите, интернет и телефоните. Въпреки това потокът от читатели в Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив не спира, категорична е Васка Тонова, главен библиотекар в пловдивската библиотека.
Според нея до момента читателите в библиотеката са от порядъка на 6000 души. Толкова са били и в предишните няколко години.
"Радвам се, че ги запазваме. Хубавото е, че и в читалнята идвата, а и за вкъщи вземат книги, защото през летния сезон е време за разтоварване", коментира Тонова.
Всеизвестна е максимата, че книгите са нашият прозорец към света. Освен, че получаваме от тях знания, с книгите си почиваме и бягаме от действителността, пътуваме по света, връщаме се в миналото, пътуваме в бъдещето, намираме приказни светове и вълнуващи емоции. В разгара на лятото в пловдивската библиотека се търсят най-вече книги за разпускане. Но и не само.
По думите на Васка Тонова интересът към научните издания е постоянен и през лятото. "Сред българските автори на художествена литература най-търсени са Венета Райкова, Милен Русков и Георги Господинов, а от чуждите автори романистите - Даниел Стийл, Нора Робъртс и Агата Кристи. Хубавото е, че най-търсените автори попадат в Топ 20 на класацията, която е за български и за чужди автори, така че те се нареждат на една добра позици измежду всички автори в световен план.
Според главния библиотекар на Народна библиотека „Иван Вазов“ филмите, телевизорите, компютрите, телефоните и електронните четци, няма как да изместят истинската книга.
Оказа се, че пловдивчани предпочитат да разлистват истински книги, а не да ползват модерните електронни четци.
Някои от тях споделят, че обичат не само допира до книгата, но и нейния аромат, други твърдят, че им е по-удобно да четат книги на хартия, тъй като това натоварва по-малко очите им.
Васка Тонова поясни, че покрай научната литература, която търсят в библиотеката, младите хора откриват художествената литература и се причисляват към любителите на книгите.
Всяка прочетена книга оставя следа в живота и съзнанието ни, обогатява ни и развива ума и душата ни. Затова, ако се чудите как да отбележите Световния ден на любителите на книгите, потърсете си вълнуваща книга – независимо дали в книжарницата, библиотеката или интернет, и я прочетете.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 30.1 1. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 30 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Жоржи Амаду. Габриела, капамфил и канела. 4-то изд. 528 стр., ок. 6А, Ентусиаст, 2024. Лора Маквей. Лени. 284 стр., ок. 5А, Амат-Ах, 2024. Петер Кароши. По..
За 12-та поредна година в Стария Пловдив започват празниците "Светлина и надежда". Те включват поредица от събития, посветени на д екемврийски празници и се организират от екип на Общински институт "Старинен Пловдив". В програмата са включени концерти, изложби, творчески работилници за изработка на коледна украса и шевици и приказни театрални..
Премиерна прожекция на документалния филм "Кой е проф. Чирков" ще се състои в два поредни дни в голямата конферентна зала на Дома на културата "Борис Христов". Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохирургия и изградил..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..