Четвърта седмица продължават археологическите проучвания на Емпорион Пистирос, край град Ветрен, област Пазарджик. За това съобщи Виолета Дунева, директор на Археологическия музей „ Проф. Мечислав Домарадски“ в Септември.
Разкопките се провеждат с подкрепата на фондация „Балканско наследство“ и на обекта работят археолози и доброволци.
Ръководители на екипа са доц. Алексей Гоцев и доц. Емил Нанков. Доц. Гоцев съобщи, че вече 11-та година работят с неправителствената организация, които осигуряват студенти от чужбина.
От АМ-Септември са спечелили проект, финансиран за поредна година от Министерството на културата с 54 953 лева. Очакванията са още месец - работата да продължи, със субсидията, осигурена от държавата.
"Всяка година Емпорион Пистирос носи добри изненади, имаме и сега много интересни находки, които още в началото открихме. Намерихме монета, от V век пр. Хр., сечена на остров Тасос, която е рядка, защото върху нея личи контра марка (друг печат) от Атина.", каза доц. Гоцев. Той допълни, че за първи път в България се намира такава монета в редовни археологически разкопки.
Местоположение на обекта е на първата тераса на левия бряг на р. Марица (Хеброс), между северните склонове на Източна Рила и Западните Родопи и предпланините на Средна Гора. Териториално попада в Горнотракийската низина.
Началото на селището е датирано от V-IV век пр. Хр. и е съществувало до VI век. Припомняме, че миналата година бяха открити глинен печат за щамповане, бронзови монети, керамика и съдове.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..