Историческият музей в Батак обявява дарителска кампания, в която гражданите на града могат да допринесат за обогатяване на архива му със снимки и документи. Целта е да се получи допълнителна информация за развитието на Батак..
Това се случва по повод 60 години от обявяването на Батак за град, а дареното от гражданите ще обогати колекциите във фондовете и експозициите на Исторически музей-Батак.
„Музеите са съкровищниците на нацията и всяко дарение е важно за музея. Когато се определи дарителска кампания обаче с точно определенни параметри, хората се замислят и даряват не само това, което изисква кампанията, но и други интересни вещи“. Това заяви директорът на Историческия музея в Батак Теодора Пейчинова по повод обявената дарителска кампания и конкурс „Мой град – история и настояще“.
По думите й, музеят в Батак има интересни инициативи през последните години.
„Доста хора си спомнят това време, когато са били още деца и са даряват много снимки. Те все още не са обработени, но дейностите на музеите са основно да издирват, научно да изследват, да съхраняват по специални изисквания и едва тогава да представят във витрините на музеите паметта на нацията“.
Пейчинова бе категорична, че много хора не знаят каква е същинската работа на работещите в музеите. Старите снимки дават интересни сведения за живота на хората преди години. Сред предоставените снимки са свидетелства за строителството на обществени сгради, на канализацията, стари учебници, баташки песни написани от местни хора и т.н..
„Тези кампании са изключително интересни, защото насочват вниманието на хората към определени предмети, които могат да бъдат културни ценности, но подсещат и за други, които могат да бъдат дарявани“.
Хората, които даряват са различни, някои са местни жители, други изпитват носталгия и се обаждат в Музея. Не са малко обаче и хората, които са си закупили наскоро стари къщи в Батак и при разчистване намират интересни стари вещи, които решават да дарят на музея.
По думите на Пейчинова, Историческият тмузей в Батак е един от най-посещаваните в страната, като той отчита годишно от около 50-60 хиляди туристи.
На 2 септември ще бъде даден официално стартът на тържествените празнични чествания, посветени на 60-та годишнина от обявяването на Батак за град.
Организаторите са подготвили богата и разнообразна програма с изложби, конкурси и други интересни инициативи, които ще продължат през целия месец септември.
Интервю – звуковия файл:
Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид. „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
„Днес откриваме училището на бъдещето!“ – с тези думи министърът на образованието и науката Галин Цоков приветства учениците и ръководството на Основно училище „Екзарх Антим Първи“ в Пловдив. С официална церемония бе открита изцяло модернизираната сграда на училището и новият му физкултурен салон. Обновената училищна сграда разполага с 22 класни..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..